Mide alınması ameliyatı gastrektomi olarak adlandırılır. Bu ameliyatın midenin tümünün veya bir kısmının alındığı çeşitleri vardır. Tüm ameliyatlar gibi gastrektominin de bazı komplikasyonları olabilir. Yemekleri sindirme şekli değiştiğinden dolayı bazı problemler çıkması da mümkündür.

Mide kanserini tedavi etmek için yapılan mide alınmasınınkomplikasyon riski yüksektir. Çünkü bu ameliyatı olan çoğu hastalar yaşlıdır ve genel sağlığı pek iyi değildir. Yemek borusu kanseri tedavisinde mide alınmasının da komplikasyonları olabilir.

Mide alınmasının yarattığı olası problemler arasında enfeksiyon, midenin kapatıldığı veya ince bağırsağa bağlandığı yerden sızıntı, mide asidinin yemek borusuna tırmanıp burayı tahriş etmesi sonucunda yara dokusunun oluşmasıyla bölgede daralma, göğüs enfeksiyonu, iç kanama, ince bağırsağın tıkanması yer alır.

Enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Fakat daha ileri seviyede komplikasyonlar ameliyat gerektirebilir. Operasyondan önce doktorunuza olası riskler ve size yapabilecekleri etkiler hakkında danışabilirsiniz.

Tahminlere göre kanser sebebiyle mide alınması ameliyatı geçiren 100 kişiden 2’si komplikasyonlar sebebiyle ölmektedir. 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı