Bel bölgesi çevresi kadınlarda 80 santimin, erkeklerde 94 santimin üzerine çıktığı zaman, karın bölgesinde aşırı bir yağlanmadan söz etmek gerekir. Bu duruma kötü beslenme, hareketsizlik ve genetik faktörler neden olur. Buna karşın ne karın, ne kalça, ne basen, ne de bel eriten sihirli bir diyet formülü yoktur. Eğer böyle bir formülün olduğu iddia ediliyorsa, orada ticaret vardır ve uzak durulması gerekir. Yeterli ve dengeli beslenme kurallarına bağlı olarak, vücudun ihtiyacından daha az tüketildiği zaman, eksik alınan kaloriler, vücudun yağ depolarındaki yağların çözülmesine neden olur.
Lokal incelme adı altında karın eriten özel bir egzersiz yoktur. Ancak yapılan egzersizlere yapılacak kimi takviyeler vardır. Aerobik dayanıklılık denilen yürüyüş, yürüme bandı, yüzme gibi aktiviteler devreye sokulduğu zaman, vücut kalori harcamaya başlar. Vücutta yağın fazla olduğu bölgelerde yağ çözülmesi daha fazla olur.
Azdan az çoktan çok
Kadınlar özellikle karın bölgesinden önce yüzlerinden ve vücutlarının üst kısmından kilo vermekten endişe duyarlar. Ancak vücudu parçalara ayırıp bir kısmından kilo verip diğer kısımlarını korumak mümkün değildir. Fakat yağın yoğun olduğu bölgeden daha fazla yağ çözülürken, yağın az olduğu bölgelerden verilen yağ kaybı da daha az olur.
Büyük kas gruplarını aktive eden yürüyüş gibi aktiviteler dışında, karın bölgesine yönelik ve buradaki kasları güçlendirici lokal egzersizlerle, o yağın altındaki kas güçlendirilecek olursa, sarkmalar önlenir. Fakat sadece yürüyüşle karın bölgesindeki yağların eritilmesi ön plana çıkarıldığı zaman, yağlar azalır ve karın bölgesindeki deride sarkmalar meydana gelir. Ancak o bölgelere yönelik lokal egzersizlerle bunu toparlama şansı fazladır.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhabalar doktor bey.18 yaşındayım karaciğerimde yağlanma varmış bir hafta sonra ultrason vs bazı testlere giricekmişim.1 hafta önce alkol aldım ve d... devamı