Kendinden emin kişilerin çoğu enerjik, hayat dolu, hevesli ve güçlüdür. Genellikle kızgınlıklarını ifade etmekte ve uzlaşmazlıkla başa çıkmakta bir sorun yaşamazlar.

Birinin kendinden emin olup olmadığı sonucuna varmak için izlenecek yollardan biri şöyle ki bu kişiler bazen, özellikle de kötü bir ruh halinde olduklarında, her şeyi kontrol etmek ister ve kontrollerini çok yakından takip ederek gerçekleştirebilirler, tabii göz korkutma yöntemine başvurmuyorlarsa. Güçlü bir atlet, sizi savunan bir avukat ya da bir şirketin başındılarsa bu iyi bir şey olabilir. Çabalarını kendilerinden daha az güçlüleri korumaya yöneltirlerse de iyi bir şeydir. Sıklıkla da öyle yaparlar. Doğruluğa ve adalete tapar, bunları savunmak için sonuna kadar savaşırlar, genellikle de kuralların uygulanmasını sağlamakta ve rekabette iyidirler. Bir yandan kararlı ve cesur olmaya çalışırken aynı zamanda kendini karşıdakinin yerine koyup nazik olmak zordur. Kendinden fazla emin kişilerin çoğunlukla nasıl davranmaları gerektiğini sonradan öğrenmeleri gerekir çünkü bu tür davranışlar doğuştan gelmez.

Öğretmenlerin ve ebeveynlerin kendinden fazla emin çocuklarla ilgilenirken anlayışlı olmaları gerekir çünkü bu gibi çocuklar enerjileri ve sık karşılaşılan otorite karşıtı tavırlarıyla onları şaşkına çevirebilirler. Dokuz Nokta’nın (Enneagram) güzel taraflarından biri neredeyse kişiliğimizle dünyaya geldiğimizi göstermesi. Dokuz Nokta çalışmaları yapmak, farklı davranış ve öğrenme stillerine sahip çocuklara en iyi nasıl yardım edebileceklerini yetişkinlerin öğrenmesine yardımcı olur.

O zaman meydan okuyucu biri olmak nasıl bir his? Güçlü ve katı olduklarından kendinden fazla emin kadınlar, yeterince dişi olarak görülmediklerinde zor anlar yaşayabilirler. Her iki cinsiyetteki meydan okuyucu (Dokuz Nokta tablosunda 8 numaradaki kişiliğe sahip olanlar) rahatlıkla karanlık düşünceleri üzerlerine çekerler. Örneğin; birileri “kötü adamı” arıyorsa, karar birliğine varacakları kişi “meydan okuyan kendinden emin kişi” olacaktır ve bunda haklı olup olmadıkları kesin değildir. Ayrıca kendinden emin bu kişilerde tam anlamıyla bir enerji bolluğu söz konusudur. Diğerleri genellikle hem fiziksel anlamda hem de duygusal yoğunluk olarak onlara yetişme konusunda zorluk çekerler. Kendinden emin bu kişiler yanlarındaki kişi yorgun düştüğünde bile devam etmekten yana olabilirler. Kendinden emin kişilik sahipleri sahip oldukları kudretten hoşnut olabilirler. Meydan okuyucular genellikle hayatın kendisinden çok daha büyüktürler. Bazılarının sessiz sakin bir gücü de yok değildir hani.

Op. Dr. Aytun AKTAN

adetime 6 gün var ama benim icimde yaşadığım kuruntular aslında bu kuruntular 10 gu oncesinde icimde oluştu hamile kalmaktan cok korkuyorum göğüslerim... devamı