Kilo Vermenizi Yavaşlatan 8 Hata

Yaz mevsimine hazırlık olarak ilkbaharda yapılan katı diyetler ve egzersiz programlarının etkili olabilmesi için kilo vermenizi yavaşlatacak yöntemlerden kaçınmanız gerekmektedir. Bunların başında yanlış beslenme alışkanlıkları gelmektedir. İşte sizler için hazırladığımız o kaçınılması gereken 8 hata;

Kahvaltıyı Atlamak

Katı bir diyet yaparak hızlı bir şekilde kilo vermek oldukça hatalı bir yöntemdir. Özellikle günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlayarak light atıştırmalıklarla geçiştirmek sizi tok tutmaz aksine diğer öğünlerde daha çok yemenize sebep olur. Bu nedenle ilk olarak bu uygulamadan kaçının, kendinize protein ağırlıklı bir kahvaltı hazırlayın ve güne enerjik başlayın!

Stres Yapmayın

Belirdiğiniz zaman zarfında istediğiniz kiloya ulaşamayacağınız kaygısının yaptığınız diyet ve egzersiz programını sabote etmesine izin vermeyin. Kilo vermek adına sağlığınızı yitirmeyin, aksine daha sağlıklı olabilmek adına kilo verin.

Tatlıyı Kesmek

Tatlıların birer diyet düşmanı olarak gösterilmeleri kilo vermek isteyenlerin rüyalarını süsler. Ancak kilo vermek için hayatınızdan tatlıları çıkarmanıza gerek yoktur. Canınızın çektiği her tatlıyı daha light hale getirebilmek sizin elinizde! Özellikle sütlü ve çikolatalı tatlılardan uzak durmanıza gerek yoktur sadece dikkat etmeniz gereken husus erken saatlerde tüketmeye özen göstermek olmalıdır.

Spor Yaparken

Tek tip spor yapmak kilo kaybını yavaşlatır ancak hem kardiyo hem de ağırlık çalışırsanız daha kolay kilo verebilirsiniz.

Su İçmemek

Gün içerisinde almanız gereken minimum 2 litrelik suyu su haricindeki sıvılardan alıyorsanız kilo vermeniz yavaşlar. Özellikle kafein içeren çay, kahve ve kola gibi içecekler vücutta su kaybına neden olarak ödem oluşumunu tetikler.

Ara Öğünleri Önemsememek

Günü sadece 3 öğünle kapatırsanız muhtemelen gece geç saatlerde acıkırsınız bu nedenle kendinize dengeli bir beslenme programı hazırlayın. 3 öğüne 2 ara öğün ekleyerek hem açlık hissinizi dizginleyin hem de ana öğünlerde daha az yiyin.

Alkol Tüketmek

Sağlık besleniyor, egzersiz yapıyor ama bir türlü istediğiniz kiloya erişemiyorsanız bunun sebebi gece dışarı çıktığınızda ölçüyü kaçırdığınız alkollü kokteyller olabilir. İçeriğindeki yüksek oranda şeker barındıran alkollü kokteyller su kaybını da tetikler bu da kilo kaybını yavaşlatan bir diğer etmendir.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı