İleri yaşta hamileliklerde riskler daha fazladır ancak hamile kalmadan önce sağlıklı bir kiloda olmak bu riskleri etkilemektedir. Obez olan 40 yaşındaki hamile bir kadında riskler, sağlıklı ve 40 yaşındaki bir hamile kadına oranla daha fazla görülmektedir. Hatta sağlıklı kiloda olan 40 yaşında üstündeki hamilelerin riskleri, yükselen sezaryen oranı haricinde daha genç kadınlardan pek farklı değildir. Günümüzde daha genç kadınların doğurma oranı düşmekteyken 40 yaşından sonra doğum oranı artmaktadır. 

Daha ileri yaşta hamileliklerde kiloya bağlı olmaksızın sezaryen oranı artmaktadır. Aşırı kilolu olanlarda biraz daha artar. İleri yaşta hamileliklerde obezite erken doğum oranını da yükseltir. Erken doğum bebekteki sağlık sorunlarının riskini de artırmaktadır. 

Daha yaşlı, obez kadınlarda, obez olmayan ileri yaştaki kadınlara göre gebelik şekeri riski üç kat artmaktadır. Şeker hastalığının bu türü hamilelik sırasında gelişir. Tüm yaş gruplarında obezite, hamilelikte preeklampsi riskini artırır. Bu hastalıkta ise tansiyon yükselir ve idrarda yüksek miktarda protein bulunur. Tedavi edilmezse tehlikeli olabilir. 

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

7 ay önce doğum yaptım ve kırkımdan sonra hiç adet olmadım 3gündür vajinamda kaşıntı ve kızarıklık var şimdide kahverengi akıntı geldi sebebi nedir t... devamı