Tartışmalı kimyasal Bisfenol A yoğunluğunun vücutta kat kat artması için bir çift konserve çorba yeterli. Konservelerin iç kaplamasındaki madde, üremeye muhtemelen zarar veriyor ve genetik yapıyı değiştiriyor ve şeker hastalığına (diyabete) neden oluyor.

Yeni emzikler ve biberonlarda büyük etiketler ışıl ışıl parlıyor: Plastik ürünlerinde Bisfenol A (BPA) artık bulunmuyorsa “BPA yoktur” yazısı ekleniyor. Kimyasal, fetüs, yeni doğmuş bebekler ve küçük çocukların beyin gelişimine zarar verdiği şüphesi altında. Yetişkinler için de polimer yapıtaşı potansiyel olarak tehlikeli: Birtakım çalışmalar gösteriyor ki BPA üremeye zarar veriyor, genetik yapıyı değiştiriyor, şeker hastalığına neden oluyor, ereksiyon sorunlarına yol açıyor, kalp ve dolaşım sistemini olumsuz etkiliyor.

Ama bütün oyuncaklar, günlük nesneler ve paketlerden, çoğunlukla gereksiz olan BPA yasaklanalı çok olmadı: Konserveler epey yaygın olarak epoksi reçinesiyle kaplanırdı, bunlarsa BPA içerirdi. Konserve çorbaların tüketiminden kısa süre sonra, deneklerin idrarında madde değerlerinde belirgin artış tespit edildi, diye bildirdi ABD’li araştırmacılar. Bilim insanları 75 kişilik iki grup ayırdı: Bir yarısı öğlenleri konserve çorba, diğer yarısı taze hazırlanmış çorba içmeye başladı. İki gün sonra, herkes varsayılan kirlenmeye benzer şekilde maruz kalsın diye, grupların beslenme biçimleri değiştirildi ama bundan bağımsız olarak istedikleri gibi beslenmekte de serbesttiler.

Araştırmanın dördüncü ve beşinci gününde, katılımcılar idrar tahlili yaptırdılar. Sonradan taze hazırlanmış çorba içen grubun 58’inde, araştırmacılar Bisfenol A tespit ettiler. Konserve öğününden sonra, bilim insanları bütün deneklerde BPA buldu ve bu, benzer şekilde aşırı yüksek oranlarda çıktı: Taze yemek tüketenlerde idrardaki BPA konsantrasyonu litrede 1,1 mikrogramken konserve grubunda litrede 20,8 mikrogram civarındaydı.

Sonuçlara araştırmacılar da şaşırdı: “Konserve çorbası öğününden sonra gözlemlenen BPA konsantrasyonu o zamana kadar ölçülenlerin en yükseğiydi,” diye yazdı bilim insanları. Bunlar büyük ihtimalle sadece geçici artışlardır ama sonuçlar, konserveyle fazla beslenen insanlar için özellikle önemli olabilir.

Kimyasallar arada sırada manşetlere de çıkar. BPA, birçok günlük nesnenin üretildiği sentetiklerin imalatında kullanılıyor. Bunlar arasında, üstünde birçok besinin kimyasallarla temasını uzatabilen bazı paket malzemeleri de bulunuyor.

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

Doktorum vücudumun heryeri kasiniyor derinin altında birşeyler var sanki neden boyle oluyor be yapmaliyim... devamı