Birçok kişi dolunay zamanında uyku kalitesinin düşmesinden şikayet eder. İsviçre’de Basel Üniversitesi’nden bir araştırma ay döngülerinin insanların uykusuyla alakalı olduğunu ilk defa gösterdi. Araştırmanın sonuçları modern dünyanın konforuna rağmen insan vücudunun ayın döngülerine hala tepki verdiğini gösteriyor.
Yeni çalışmada Basel Üniversitesi’nin Psikiyatri Hastanesi’nden Prof. Christian Cajochen  ve ekibi, kadın ve erkek gönüllülerden oluşan 33 kişiyi iki yaş grubunda incelediler. Uyku sırasında beyindeki modeller, göz hareketleri ve dahası gözlemlendi. Bilgilere göre dolunay sırasında derin uykuyla ilişkili beyin aktivitesi %30 azaldı. Ayrıca insanların uykuya dalması ortalama 5 dakika gecikti ve 20 dakika daha az uyudular. Katılımcılar da dolunay süresince daha hafif bir uyku çektiklerini hissettiler, ayrıca uyku ve uyanıklık döngüsünü düzenleyen melatonin hormunu seviyeleri düştü.
Cajochen sonuçları tahmin etmediklerini söyledi: "Bilimsel literatürde ayın insan uykusunu etkilediğine dair bir kanıt yok ve sonuçlara çok şaşırdık.” Loughborough Üniversitesi’nden Prof. Jim Horne ise şunları söyledi: "Bu etki muhtemelen ay ışığından değil beynimizdeki içsel bir ay saatinden kaynaklanıyor. Diğer hayvanlar benzer bir davranış göstermekteler, bizde ise ay ışığına daha bağımlı olduğumuz antik zamanlardan kalma bir alışkanlık olabilir. Ay ışığı eski zamanlarda gece görüşü sağladığından ve avcıların eline geçmeyi kolaylaştırdığından dolunay sırasında uyanık olmak hayatta kalmak açısından önemliydi. Evrimsel sürecimizi düşününce bu zamanlar o kadar da uzak bir geçmişte değil.”
Prof. Cajochen’e göre dolunay sırasında daha kötü uyumamız değiştirilmesi çok da kolay olmayan karakteristik bir özelliğimiz. Bunu kabul etmek, değiştirmekten daha olası görünüyor. Araştırmacılara göre ayın diğer davranışlarımız üzerinde de etkisi var. Çalışmada katılımcıların kaç rüya gördüğü ve idrak etme yetenekleri de ayın durumlarına göre ölçüldü. Bu sonuçlara göre ay hisleri, ruh halini ve kavrama yeteneğini de etkiliyor. Ancak tam sonuçları almak için uyku gibi bunlar için de özel deneyler yapılması şart. 

Psk. İdil Saliha KÜNTÜZ

Hocam hayirli sabahlar adim gokhan Hocam 3 aydir uyuyamiyorum ama vucudum dinc duruyor Uyku hapi almak istiyorum bana yardimci olursaniz cok memmun ol... devamı