Herkes zaman zaman ağrı ve acı şikayetleri yaşar. Aniden ortaya çıkan ağrılar sinir sistemimizin olası bir yaralanma ya da hasarı bize haber verme şeklidir. Bir yerimize darbe ya da hasar aldığımızda burada oluşturulan sinyaller omurilik aracılığıyla beyne gönderilir ve ağrı durumu oluşur.

Ağrı genellikle yara ya da travma iyileştikçe azalır. Ancak kronik ağrı tipik ağrıdan farklıdır. Kronik ağrı durumunda vücudumuz beyne iyileşme tamamlandıktan sonra bile ağrı sinyalleri göndermeye devam eder. Bu durum haftalar ya da aylar sürebilir. Kronik ağrı mobiliteyi sınırlar, esnekliği, gücü, dayanıklılığı azaltır. Günlük aktiviteleri yapmak zorlaşır. Peki kronik ağrıya neler yol açar?

En sık yaşanan kronik ağrı türleri arasında baş ağrısı, ameliyat sonrası ağrı, travma sonrası ağrı, bel ağrısı, kanser ağrısı, artrit ağrısı, sinir hasarı ağrısı (nörojenik ağrı) ya da psikojenik ağrı (hastalık, hasar ya da sinir kaynaklı olmayan ağrı) sayılabilir. Dünyada kronik ağrı yaşayan 1,5 milyar insan olduğu tahmin edilmektedir.

Kronik ağrıya neler yol açar dendiğinde genellikle başlatan bir yaralanma olur, örneğin beli incitmek veya bir kası zorlamak gibi. Sinir, hasar gördükten sonra kronik ağrının oluştuğu düşünülmektedir. Sinir hasarı ağrıyı daha şiddetli ve uzun süreli kılar. Bu durumlarda ağrıyı başlatan yaralanmanın iyileşmesi kronik ağrıyı çözmeyebilir.

Ancak bazı durumlarda kişiler herhangi bir yaralanma olmadan kronik ağrı yaşamaya başlayabilirler. Kronik ağrının kesin sebepleri henüz çok iyi bilinmemektedir. Altta yatan hastalıklar bu şikayete neden olabilir. Kronik ağrıya neler yol açar sorusunun cevabı kronik bitkinlik sendromu olabilir. Bu uzun dönemli, şiddetli bitkinlik durumuna ağrı da eşlik edebilir. Endometriyoz denilen bir rahatsızlıkta rahmin iç tabakası rahmin dışına doğru büyüyerek ağrıya yol açar. Fibromiyalji kemikler ve kaslarda görülen yaygın bir ağrı durumudur. Enflamatuar bağırsak hastalığı sindirim kanalında ağrılı ve kronik enflamasyona yol açan bir grup şikayetin adıdır. İnterstisyel sistit mesanede baskı ve ağrı şeklinde görülen kronik bir rahatsızlıktır. TMJ olarak kısaltılan temporomandibüler eklem disfonksiyonunda çenede tıklama, çıkma, kitlenme ve ağrı şikayetleri görülebilir. Vulvodini şikayetinde ise bariz bir nedeni olmayan vulva ağrısı yaşanır.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı