İşinizi yaparken biraz sıcak hissetmeye başlıyorsunuz, hmm burası sıcak mı? Yo, hiç kimse kıyafetlerini çıkarmıyor ve kendini çılgın gibi yelpazelemiyor. Galiba içeriden yanıyormuşsunuz gibi hissetmenize neden olan kendi iç yangınınız, başka bir menopoz ateş basması, menopoza girmeye yakın dönemdeki kadınların bir numaralı şikayeti.

Bu klasik belirtiyi östrojendeki düşüşün ve folikül uyarıcı hormondaki artışın tetiklediği düşünülür. Bu da karşılığında üst bedeninizdeki kan damarlarının genişlemesine ve daha fazla kanın yüzeye bırakılmasına neden olur; abra kadabra, siz sıcaklığı hissedersiniz, yüzünüz kızarır. Bu durum birkaç dakika veya saatler sürebilir, ama çoğu sıcak basması 30 dakika veya daha az sürer. Çaresi var. Farklı kadınlarda farklı yaklaşımlar işe yarar. İşte sıcak basmaları için seçtiğimiz en iyi 5 yöntem:

1)      Gevşeyin: Evet tabii, meşgul bir kadınsınız, gevşeyecek zamanınız yok. Ama çalışmalar 10 dakikalık bir derin nefes egzersizinin bile sıcak basmalarının sıklığını ve ağırlığını azaltmaya yardım edebildiğini gösteriyor. Ayrıca sıcak basmasının başlangıcında birkaç dakika derin nefes alıp verme egzersizinin sıcak basmasını defetmeye yardımcı olduğunu da gösteriyor. ‘Ağır nefes alıp vermeye’ yeni bir anlam verir gibi.

2)      Uygun Giyinin: Kat kat giyinmenin, pamuklu ve ketenden doğal lifleri tercih etmenin yardımcı olabileceğini söylemeye gerek yok. Sıcak bastığında biraz temkinli şekilde soyunabilirsiniz. ‘Sıcak doruktayken’ odak noktanız serinlemektir, bittiğinde nasıl görüneceğiniz değil. Kıyafetlerimin altında neler olduğunu gösterme derdinde değilim.

3)      Egzersiz: Çok mantıksız geldiğini biliyorum, egzersiz sizi ısıtır ve terletir, aynı şey sıcak basması için de geçerlidir, ama egzersiz dolaşımı iyileştirir ki bu da vücudunuzun sıcak basması sırasında daha etkili bir şekilde rahatlamasına yardımcı olabilir. Bir taşla iki kuş vurduğunuzu düşünün, hem formda oluyorsunuz hem de daha az sıcak basması yaşıyorsunuz.

4)      Ağzınıza koyduklarınıza dikkat edin: Birçok kadın belli yiyeceklerin ve içeceklerin sıcak basmasını tetiklediğini fark eder. Biz sıcak basmasından önce ne yediğinize ve/veya içtiğinize dikkat etmenizi ve bir kalıp olup olmadığına bakmanızı öneriyoruz. En sık karşılaşılan failler alkol, kafein, şekerli gıdalar ve baharatlı yiyeceklerdir. Yiyecek içecek olmasa da sigara içmek de oldukça yaygın bir tetikleyicidir.

5)      Keten tohumu: Bugünlerde her taraftan keten tohumunun faydaları hakkında bir şeyler duyduğunuzu biliyoruz, ama gerçekten son derece faydalı. Sağlığa birçok faydasının yanı sıra sıcak basmalarını azaltıyor ve diğer menopoz belirtilerini hafifletiyor. Yaygın tavsiye her gün 1 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu. Tam etkinin hissedilmesi iki ay kadar sürebileceğinden zaman tanımayı unutmayın.

İLGİLİ MAKALE

Menopozda Üşüme

Op. Dr. Aytun AKTAN

ben 40 yasında bir bayanım.geçen eylülün 7 inde adet oldum bu ayda hiç adet olmadım.menopoz mu yoksa adet duzensizliğimi?ben menopoza girmekten çok k... devamı