Mutluluk Veren Basit Formüller

Bazılarına göre hayat zordur bazılarına göre de hayatı zorlaştıran insanlardır, bu konuda net bir kanı olmasa da fikrimce hayat değil insanlar son derece basit olan bu düzeni zorlaştırırlar nedeni ise mutluluğun materyalist mantaliteyle elde edilmeye çalışılmasıdır. Mutluluk sadece para ile alınan bir ürün değildir, lüks hiç değildir. Bir kere mutluluk dışarıda değil içeridedir bu yüzden alışveriş merkezlerine gidip güzel bir gün geçirme hayalinden vazgeçin. Çünkü bu tarz yerler insanlara maddeleştiremediği bir şeye erişmenin zor olduğu düşüncesini benimsetir. Peki, mutluluğa erişmek zor mudur veya nasıl mutlu olunur, işte püf noktaları;

Beslenmenize Özen Gösterin

Mutluluk içerdedir demiştik, bunun en önemli kanıtı ise besinler. Aldığınız besinler ne kadar sağlıklı ve hafif olursa kendinizi o kadar iyi hissederseniz. Bu yüzden öğünlerinize mutlaka çiğ sebzeler, meyveler, kuruyemişler ekleyin ve günde 2 litre su içmeyi unutmayın.

Kısa Molalar Verin

Yoğun tempo bir hayatınız varsa gün içerisinde en az 5 dakikayı zihninizi dinlendirmek için ayırmalısınız ve zamanla bu süreyi uzatarak iş veya okul hayatınızdaki performansınızı ve motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Sabah erken saatlerde yapılan egzersizler en etkili olanlardır ancak zaten yoğun tempo ve yorucu bir hayatınız varsa ve sabahları uyanmakta güçlük çekiyorsanız akşam saatlerinde kısa yürüyüşlere çıkarak temiz hava alabilir ve plazalar içinde geçen hayatınıza kısa bir ara verip doğayla bütünleşebilirsiniz.

Olumlama Yapın

Hayatınızda sizi negatif etkileyen her şeyi uzaklaştırın. Olumsuz cümleleri, karamsar insanları, depresif düşünceleri ve dahası birçok şeyin zihninizi ele geçirmesine izin vermeyin. Olumlama yapmak mutlu olmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesidir.

Masaj Yaptırın

Gergin bir gün geçirdiyseniz kendinizi şımartmak ve mutlu etmek için masaj yaptırmayı deneyin. Bırakın aromaterapi yağları kaslarınızı gevşetsin ve bedeninizi rahatlatsın. 

Hobilerinize Vakit Ayırın

Her hafta sonu benzer şeyleri yapmak hayatınızı monotonlaştırır ancak yeni hobiler edinmek hem kolayca mutlu olmanızı hem de bu mutluluğu paylaşacağınız yeni insanlar tanımanızı sağlar.

Uzm. Dr. Henri Griladze

Üzüntülü haberlere hiç dayanamıyorum iki ayda bir içim sıkılıyor ve yakinlarimdan birinin başına bir şey gelecek mutluluğum bozulacak zannediyordum :(... devamı