Nedir

Oksijen Diyeti: Özellikleri

Tartınızı saklayın, yasaklı yiyecekleri unutun ve tabağınızı bol antioksidanlı yiyeceklerle doldurun. Keri Glassman tarafından tasarlanmış, antioksidanlı yiyecekler üzerine kurulu Oksijen Diyeti, bir yandan sağlıklı yiyecekleri sevmeyi öğretirken bir yandan da zayıflayıp daha güzel bir görünüme kavuşmayı vaat ediyor.

Oksijen Diyeti’nde kalori hesabı yapmak yerine ORAC (yani oksijen radikalleri emilim kapasitesi) puanı topluyorsunuz. Bu değer, Amerikan Tarım Bakanlığı tarafından belirlenmiş, antioksidan oranı en yüksek sebze ve meyveleri ortaya koyan bir ölçektir.

Antioksidanlar, vücudu serbest radikaller adı verilen, hastalıklara yol açan moleküllerden koruyan maddelerdir. Araştırmalar, antioksidanların bazı kanser türleri ve kalp hastalıklarını önlemedeki önemli rolünü ortaya koyuyor.

Glassman’a göre antioksidanlar bundan çok daha fazlasını da yapıyor. “ORAC değeri yüksek antioksidanlardan oluşan bir öğün yerseniz, harika hissetmek ve görünmekle kalmayıp hem kilo kaybeder hem de enerjik olursunuz,” diyor.

Ayrıca, meyve, sebze, yağlı balık, yağsız protein ve yeşil çay gibi sağlıklı yiyecekler yemeye başlandığında kişinin kendini, bir daha işlenmiş sağlıksız yiyecekleri özlemeyecek kadar iyi hissedeceğini de belirtiyor.

Oksijen Diyeti dâhilinde tarifler, sağlıklı ipuçları, öğün planlamaları ve beslenme güncesi formları gibi bölümler de bulunuyor. Ancak, Oksijen Diyeti’nin başarı formülü kuru bir diyet programının ötesine geçiyor. Diyeti uygulayanlardan bir beslenme güncesi tutmaları, uykularını aksatmamaları, düzenli egzersiz yapmaları ve hatta düzenli bir cinsel yaşamlarının olması öneriliyor.

Neler Yiyebilirsiniz

Oksijen Diyeti: Neler Yiyebilirsiniz?

Oksijen Diyeti’nde bol sebze ve meyve dışında, tam tahıllar, yağsız süt ve yoğurt ürünleri, yağsız proteinler, balık, baklagiller, sağlıklı yağlar, bitkiler ve baharatlar yeniliyor. Şarap ve çikolata gibi kişinin kendini şımartabileceği sağlıklı seçeneklere son aşamada yer veriliyor.

Diyetteki amacın günde 30.000 ORAC puanı toplamak olduğu vurgulansa da kaloriler de hesaba katılıyor. “İstediğiniz sebzeyi yiyebilirsiniz ama kilo verebilmek için meyve, yağsız protein, nişasta, yağ ve kendinizi şımartacağınız kaçamak yiyeceklerin porsiyonlarına dikkat etmelisiniz,” diyor Glassman.

Diyeti uygulayanlar sofralarından unlu pastane mamulleri, yağsız ve şekersiz ürünleri, kızartmaları, yağlı ve işlenmiş etleri, gazlı içecekleri, tatlıları, şekeri, trans yağları ve işlenmiş gıdaları eksik etmeli.

Nasıl İşe Yarıyor

Oksijen Diyeti: Nasıl İşler?

Oksijen Diyeti, günde 50.000 ORAC puanı sağlayan 1200 kalorili dört günlük temizleme programı ile başlayan 32 günlük bir diyet programıdır. (50,000 astronomik bir rakam gibi görünse de bir bardak yabanmersininde 9700 ORAC puanı olduğu düşünülürse, toplaması o kadar da yüksek bir değer değildir.)

“Diyetin bu aşaması, diyeti uygulayanı motive eden ve anında iyi hissetmesine neden olan hızlı bir başlangıçtır,” diyor Glassman. “Bu aşama çeşit içermez; diyeti uygulayanlar dört gün boyunca antioksidan içeren aynı süper zengin yiyecekleri yer; yiyeceklerde sodyum ve şeker olmaması da kilo ve su kaybına yol açar.”

Bunu iki haftalık ikinci aşama takip eder. Bu aşamada günde en az 30.000 ORAC puanı ve 1400-1500 kalori alınır. Diyeti uygulayanlar, daha çok kilo vermek isterlerse bu aşamada daha uzun süre kalabilirler.

İki haftalık son aşama, aşağı yukarı ikinci aşama gibidir. Bu aşamadaki tek fark, günde biraz daha fazla meyve ve nişastaya izin verilmesinin yanı sıra haftada bir bardak şarap veya küçük bir çikolata gibi keyfilere yer verilmesidir.

Aşağıda diyet programındaki her aşamadan günlük öğün örnekleri verilmiştir:

4 Günlük Temizlik: (Dört gün boyunca aynı yiyecekler yenir.)

 • Kahvaltı: Bir yumurta, üç yumurta beyazı ve fesleğenle hazırlanmış omlet; yeşil çay; limonlu su
 • Ara öğün: Tarçınla tatlandırılmış yeşil, ekşi elma
 • Öğlen: Sirke soslu ıspanak; baharatlarla lezzetlendirilmiş 100 gr. balık; 8 yarım ceviz; limonlu su
 • Ara öğün: Buharda pişmiş enginar; yeşil çay.
 • Akşam: 1 çay kaşığı zeytinyağı soslu sebzeli marul salatası; buharda pişmiş kuşkonmaz; baharatlarla lezzetlendirilmiş 100 gr. yağsız protein; yabanmersini; limonlu su

2. Aşama Günlük Öğün Planlaması

 • Kahvaltı: 1 şeftali;  150gr. yağsız yoğurt, 8 ceviz ve tarçın
 • Ara öğün: 2 çay kaşığı badem ezmesi ve tarçın ile kereviz sapı
 • Öğlen: Cobb Salatası (tarif verilmiştir)
 • Ara öğün: 150 gr. yağsız yoğurt; yarım bardak nar suyu; yarım bardak yabanmersini
 • Akşam yemeği: Ahududu ve balzamik sirke soslu somon balığı (tarifi verilmiştir)

3. Aşama Günlük Öğün Planlaması

Aşağıdaki ekler dışında 2. aşama ile aynıdır:

 • Günde 1 porsiyon nişasta veya meyve
 • Haftada bir bilinçli alınan keyif yiyecekleri

Glassman antioksidan açısından zengin diyet ile ilk dört günde (yarısı su kaybı olan) 1 ile 2,5 kilo arası ve programın geri kalanında haftada yarım ile 1 kilo arası verileceğini öngörüyor.

Keyif yiyeceklerinin eklendiği aşamaya gelinir gelinmez kişinin, diyet yapıyormuş gibi hissetmediğini de ekliyor. “Son aşamada diyet programı hayata çok daha geçirilebilir ve dışarıda yemeye veya seyahat etmeye çok daha olanak verir bir noktaya geliyor,” diyor.

En sonunda, 32 günlük diyetin sonunda verilen kiloları korumanız için Oksijen Diyeti’ni hayat boyu uygulamanız öneriliyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Oksijen Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor?

Az işlenmiş, besleyici yiyecekler yemenin kimseye zararı yoktur ama günde gerçekten 30.000 veya bunun üzerinde ORAC puanına ihtiyacımız var mı?

Diyet uzmanlarına göre antioksidan seviyesinin kilo vermede bir ölçüt olarak kullanılması konusu çok açık değildir.

ORAC ölçüsünü kilo vermede kullanmakla ilgili yeterince kanıt bulunmamaktadır; bir yiyecek yüksek ORAC değeri içerse de vücuttaki antioksidan seviyesini arttıracağı veya vücut tarafından serbest radikallere karşı savaşmak için kullanılacağını garantilemez.

Oksijen Diyeti’nin aslında beslenme ile ilgili elle tutulur ilkeler üzerine kurulu, düşük kalorili besleyici bir diyet programının antioksidan adı altında piyasaya sürülen bir pazarlama hilesi olduğu belirtiliyor ama diyetin tüm besleyiciliğine rağmen hala bazı eksikler içerdiğine de vurgu yapılıyor.

Bu diyet süper besleyici olmasına ve Beslenme Rehberi’nde önerilen sebze ve meyve oranlarını tutturmasına rağmen süt ürünleri, kalsiyum, tam tahıl, protein değerleri açısından yetersizdir. Hareketsiz biri değilseniz de bu diyetle günde gerekli olan kalorinin azını alırsınız.

Tavsiye edilen ise bu programa protein ile kalsiyumu artırmak ve de açlığı bastırmak için bir porsiyon düşük yağlı süt ürünü ve tam tahıl (250 kalori kadar) eklemek.

Bu diyeti uzun süre uygulamasanız da, Oksijen Diyeti’nde önerilen ve her sağlıklı beslenme programında olması gereken besleyici yiyeceklerin ihmal edilmemelisiniz.

Düşünceler

Oksijen Diyeti: Kafa Yorulması Gereken Noktalar

Kitapta, Oksijen Diyeti’nin sizi daha güzel yapıp enerjinizi tavan yaptıracağı gibi dayanağı olmayan bazı iddialar bulunmasına rağmen antioksidan açısından zengin, tamamlayıcı bir beslenme programını izlemenin kimseye zararı yoktur.

Bu programa biraz daha fazla kalori aldıracak ama kalsiyum açısından zengin yiyecekler, tam tahıllar ve yağsız proteinler eklerseniz diyeti 32 günden daha fazla uygulama şansınızı da artırırsınız. 

Daha güzel görünmek istiyorsanız, sağlıklı ve dengeli diyetlerle birlikte düzenli egzersiz yapmanın cilt, tırnak ve saçların görünümünü en iyi hale getirmeye yardımcı olabileceğini unutmayın.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı