Sedef (psoriyazis) hastalığı otoimmün bir hastalıktır ve bu rahatsızlıkta deri hücreleri normalden çok daha hızlı büyür ve dökülürler. Hızlanan süreç cildin enflame olmasına, huzursuzluğa ve kötü görünüme yol açabilir. Sedef modern tıpta, steroid ilaçları, ışık terapisi ve ağızdan alınan ilaçlar gibi çeşitli yöntemlerde tedavi edilmektedir. Bu tedaviler ciltteki belirtileri temizler ve bağışıklık sisteminin vücuda daha fazla saldırmasını önler. Cilde topikal olarak uygulanan bal ise doğal bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir.

Bal tatlandırıcı bir alternatif olmanın yanında aynı zamanda doğal olarak iyileştirici bir maddedir. Balın bakteri karşıtı özellikleri mevcuttur ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Cilt lezyonları veya sedefle alakalı püstül gibi yaralara uygulanan bal, yaranın eksüda denilen sıvılarıyla karışır ve hidrojen peroksit oluşturur. Bu kimyasal reaksiyon bakterinin büyümesini engeller ve iyileşmeyi hızlandırır.

Sedef hastalığının birçok türü vardır ve en sık görüleni plak psoriyazistir. Tüm sedef çeşitlerinde devamlı olan belirti cildin kızarması ve lezyonların görülmesidir. Plak psoriyazisi olan bir kişide cilt kalınlaşır, etkilenen bölgede su kabarcıkları oluşur. Lezyonlar dökülen pullara sebep olabilirler. Cilt kaşıntılı ve ağrılı olabilir, su kabarcığı gibi yaralar sıvı sızdırabilir. Bal ise cildin enflamasyonunu azaltabilir.

Sedef hastalığı için bal kullanımında özel bir tarifin enflamasyonu ve diğer sedef belirtilerini azalttığı görülmüştür. Henüz FDA onaylı ve bal içeren bir sedef tedavisi mevcut olmasa da alternatif sağlık uzmanları bu tarifle cildin belirtilerini sakinleştirmektedirler. Soğuk sıkım zeytinyağı, balmumu ve çiğ bal, bu tarifte losyon benzeri bir kıvama gelene dek karıştırılmaktadır.

Sedef hastalığı için bal içeren topikal tedaviler üzerine bilimsel araştırmalar da yayınlanmıştır. Sedef hastalarına bal, zeytinyağı ve balmumundan oluşan merhem verilmiş ve vücutlarının yarısında kullanmaları istenmiştir. Vücudun diğer yarısında ise çoğunlukla parafinden oluşan bir kontrol maddesi kullanılmıştır. Sedef hastalarının %60’ından çoğunda kaşıntı, pul pul dökülme, cildin kalınlaşması, kızarması ve lezyonların su sızdırması gibi şikayetler önemli derecede iyileşme göstermiştir. Bazı hastalar halihazırda cilt belirtileri için steroid ilaçlar kullanırken, bal içeren tedaviyi uyguladıktan sonra hastaların yaklaşık yarısı steroid kullanımını azaltabilmiştir.

Sedef hastalığı için bal içeren alternatif terapiler bazı kişiler için uygun bir çözüm olabilir. Ama tüm medikal tedaviler gibi etkileri kişiden kişiye değişecektir. Var olan ilaçlarınızla kötü etkileşime girmeyeceğinden de emin olmak için bu yöntemi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Hocam Merhabalar; Sol elimin baş parmağında çok aşırı olmasa bile derimin içinde bir kaşıntı var. Gece yatmama ya da günlük hayatıma engel olmuyor anc... devamı