Sedefe bağlı eklem iltihabı, genellikle deride kuruma ve pullanma belirtileriyle baş gösteren bir cilt rahatsızlığından kaynaklanır. Kuruma ve pullanma genellikle bir arada gelişir. Sedefe bağlı eklem iltihabı, eklem ağrısının yanı sıra, birçok farklı rahatsızlığa da neden olabilir. Doktorlar, sedefe bağlı oluşumların tedavisine başlamadan önce, uygulanabilecek farklı yöntemler arasında seçim yapmak için hastalara danışırlar.

Sedefe Bağlı Eklem İltihabı Ve Hamilelik Problemleri

Sedef hastasının hamile olması halinde, immünsupresif ve kortikosteroid olarak adlandıran bağışıklık sistemini baskılayıcı ve hormon içerebilen ilaçlarla tedavi edilmesi güvenli olmayabilir. Çünkü anne adayı, hastalığın yanı sıra, bu ilaçların kullanımından doğacak sorunlarla da baş etmek zorunda kalabilir.

Sedefe Bağlı Eklem İltihabı İçin Hamilelik Süresince Bakım Önerileri

Hamilelik sırasında sedefe bağlı eklem iltihabının ilaçla tedavisinden vazgeçmek zorunda olanlar için, evde uygulanabilir alternatif tedaviler vardır. Ve çoğu durumda olumlu sonuçlar doğurmaktadır. İyi bir diyet ve egzersiz programı, sedefe bağlı eklem iltihabını yenmenize yardımcı olabilir. Yoga ve meditasyon gibi, stres yönetim tekniklerini kullanabilirsiniz. Anne adayları için bir diğer popüler yöntem (tavsiye edilen sıcaklık limitleri içinde), bir banyo küveti veya jakuzide sıcak suya girmektir. Uzun süredir bu hastalıkla mücadele eden hastaların deneyimleri, sıcak suyun, eklem ağrılarını azaltma, rahatlama ve stres yönetimi açısından çok önemli olduğunu göstermektedir.

Eklem ağrıları konusunda uygulanabilecek geleneksel tedavilerin bir kısmı, hamile kadınlar için yeterince güvenli olmayabilir. Bu yüzden sedefe bağlı eklem iltihabının hamileliğiniz süresince yaratabileceği diğer potansiyel riskler ve uygun tedavi yöntemleri hakkında, bu konuda uzman bir doktora danışmanız en doğru seçim olacaktır.

Prof. Dr. Nuran TÜRKÇAPAR

hocam merhaba 30 yaşındayım 5 yıldır sedefe bağlı eklem romatizmam var sürekli kortizon kullanıyorm acaba başka tedavi yöntemi varmı .anti tnf ilacı... devamı