Su orucu belirli bir süre boyunca hiç yemek yememe diyetidir. Su orucu kilo kaybıyla sonuçlanabilir ancak bu kilolar büyük ihtimalle yemek yemeye başlar başlamaz geri dönecektir. Su orucu kontrollü bir şekilde yapılırsa yeni bir diyet programına başlangıç olarak kullanılabilir.

Programa başlamadan önce birkaç gün boyunca hafif yiyin ve vücudunuza yavaşlamak ve temizliğe başlamak için fırsat verin. Çiğ meyve ve sebzeler, küçük porsiyonlarda yağsız et ve esmer pirinç içeren hafif yemekler yiyin. Ekstra lif alımı sisteminizin programa başlarken daha hazırlıklı olmasını sağlar. Takviminizden 1 ila 3 günü su orucu için ayırın ve bu günlerde ağır fiziksel aktivite yapmaktan, önemli kararlar almaktan kaçının. Su orucu boyunca egzersiz yapmayın.

 Programın kendisi oldukça basittir, bir süre boyunca sadece su tüketilir. İlk seferinizse 1 günden daha uzun sürdürmeyin. İstediğiniz kadar su içmeniz serbesttir. Su orucu güçsüz hissetmenize ve baş dönmesine yol açabilir. Kilo verebilirsiniz ancak bunların çoğu sıvılardandır ve yemeye başlayınca geri geleceklerdir. Program sırasında asabi olabileceğinizi hatırlayın.

Su orucu iştahınızı daha iyi anlamanızı sağlar. Tetikleyici gıdaları daha iyi fark edebilirsiniz. Vücudu toksinlerden temizleyen karaciğer, böbrekler ve lenfatik sisteme yardımcı olabilir. Bu da tekrar yemeye başladığınızda daha iyi işlenmelerini sağlar. Uzun dönemde kilo kaybı için oruç programlarını kullanamazsınız. Diyetinizin başlangıcı için faydalı olabilir ancak kanıtlanmış tek kilo kaybı çözümü sağlıklı bir diyeti makul egzersizle birleştirmektir.

Oruç sırasında yağ kaybetseniz de kas da kaybedilebilir ve bu da metabolizmayı yavaşlatır. 2 veya 3 günden uzun süren oruçlar ısıya hassasiyet, sindirim bozuklukları, zayıf tırnaklar, aşırı yorgunluk gibi istenmeyen etkilere yol açabilirler. Sürekli tekrarlanan oruçlar ise kalp sorunlarına ve beslenme eksikliklerine sebep olabilir. Zayıf kişiler, hamile veya emziren kadınlar, yeme bozukluğu olan kişiler, anemisi olan kişiler, kronik problemleri olan kişiler oruç programı uygulamamalıdır. 

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhaba hocam sımdı yemek yıyıyorum ama faydasını goremıyorum yemek yedıkten sonra karnım agrıyo metebolızmam mı hızlı çalışıyor hızlı çalışıyorsa ne ... devamı