Tüm diyet programlarının önemli bir kısmı da hızdır. Eğer programın süresi çok uzunsa, sonuçları ne kadar etkili olursa olsun, sürdürmesi o kadar zorlaşır ve hedeflere ulaşılamayabilir. Eğer mümkün oldukça hızlı kilo vermeye çalışıyorsanız bu ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Kalori sayımı yapın. Kalori sayımı yapmadan diyet yapıyorsanız daha az yiyormuş gibi hissetmenize rağmen daha çok yiyor olabilirsiniz. Ayrıca hacim olarak daha az yiyorsanız daha fazla kalori alıyor olma ihtimaliniz de vardır. Bu tuzaklara düşmemek için tüm yediklerinizin besin değerlerini kontrol edin ve günlük kalori alımınız hakkında bilgili olun.

Bazal metabolizma değerinizi kullanarak şimdiki vücut ağırlığınızı korumak için gereken kaloriyi hesaplayın. Daha sonra diyetinizi bu değerden 500 ila 1000 kalori daha az alacak şekilde oluşturun. 3,500 kalori yarım kilo yağa denk geldiğinden bu sayede haftada yarım veya 1 kilo yağ verebilirsiniz.

Zaman zaman hile yapın. Diyet genellikle bir yemek alışkanlığından vazgeçmekle eşdeğer hissedilir. Dolayısıyla bir kere diyeti bozarsanız tüm çabanız çöpe gitmiş gibi hissedersiniz. Halbuki gerçekte arada bir hile yapmak amacınıza yardım eder. Çünkü vücut kalorisi düşük diyete alıştığında bunu dengelemek için metabolik hızı yavaşlatır ve kilo kaybı da bununla beraber yavaşlar.

Açlığı önlemek için vücudun mekanizması olan bu değişiklik haftada bir diyeti bozduğunuz bir günle önlenebilir. Haftada bir gün standart kalori alımınız kadar veya daha fazlasını yiyin. Böylece vücut düşük kaloriye alışmaz ve metabolizmanız yüksek kalır.

Meyvelere dikkat edin. İçerdikleri mineral ve vitaminler dolayısıyla meyveler sağlıklı gıda grubunda bulunurlar. Ancak fruktoz formunda bolca şeker içerdikleri de unutulmamalıdır. Tüm meyveler değil ama bazıları diyetten çıkarılabilir. Örneğin karpuzun glisemik indeksi saf şekerden bile fazladır.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Mide katlama ameliyatı yapıyor musunuz? Ben 1.93 boyunda 124 kiloyum. Çevremde mide ameliyatı olan da başka yöntemlerle kilo veren bir çok tanıdığım v... devamı