Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız?

Yalan her kültürde kötü bir alışkanlık olarak değerlendirilir. Ancak yapılan araştırmalar insanların 3 yaşından itibaren masum yalanlar söylemeye başladığını gösteriyor. Kimi insanlarda gerçeği saptırmak eğlenceli geldiği için ortaya çıkarken kimi insanlarda da stres, korku, cezalandırma ve başarısız olma gibi kavramlarla karşı karşıya kalındığında kendini gösteriyor. Fakat yurtdışında yapılan birçok araştırma insan beyin yapısının doğruyu söylemeye programlı olduğunu gösteriyor bu yüzden hiçbir yalan sonsuza dek gizli kalmıyor. Adli konularda, iş görüşmelerinde ve banka kredi görüşmelerinde yalan tespiti uzmanları birtakım bulgularla bizlerin yalanları nasıl tespit edebileceğini açıkladı. İşte sizler için derlediğimiz belirtiler;

Mikro- İfadeler

Yalan özellikle hazırlıksız yakalandığınızda siz farkında olmadan birden fazla mikro-ifadelerle kendini belli eder. Yapılan araştırmalara göre spontane yalan söylerken özellikle göz kırpışlarınız hızlanıyor, sağ elinizi kullanıyorsanız göz hareketleriniz sola doğru sol elinizi kullanıyorsanız sağa doğru hareket ettirme eğiliminiz artıyor. Göz ovuşturma da yalan söylerken ortaya çıkan belirtiler arasında yer alıyor.

Burna Dokunma

Kadın ve erkeklerin sıkça başvurduğu bir hareket olan burna dokunmanın nedeni yalan söylerken ortaya çıkan adrenalin kan akışını hızlandırıyor bu da burnun kaşınmasına neden oluyor. Bazen de ağız kuruluğunu, dudak gerginliğini ve büzme hareketlerini gizlemek amaçlı el ağız hizasında tutuluyor.

Göz Teması

Sanılanın aksine yapılan araştırmalar yalan söyleyen insanların daha ikna edici ve inandırıcı olması açısından normale göre çok daha fazla göz teması kuruyorlar. Bu yüzden gözlerini sizden kaçırıyor olması her zaman yalan söylediği anlamına gelmez ancak onu köşeye sıkıştıran sorularda göz teması kurabiliyor mu dikkat edin çünkü düşünüp bir hikâye uydurmak ve uydurduğu hikâyeyi gözünde canlandırmak isteyeceği için göz temasından kaçınacaktır.

Terleme

Yalan söylerken terleme eğiliminiz artar ancak bu yeterli bir belirti değildir bu yüzden yalan söylediğini düşündüğünüz insanın aynı zamanda yutkunma ve solunum güçlüğü çekip çekmediğine de dikkat etmelisiniz. Yalan söylerken ortaya çıkan stres ve endişe duyguları sizleri ele verebilir.

Başla Onaylama

Bazen ağzınızdan yalan kolayca çıkmayabilir onun yerine sorulan soruyu başınızla yanıtlayarak evet veya hayır anlamında bir cevap verdiğinizi düşünürsünüz. Ancak yalan söylerken başınızı kendinizden emin bir şekilde sallamazsınız, hareketiniz yavaş ve tereddütlüdür bu da sizleri ele veren bir diğer belirtidir.

Nefes Düzeni

Yalan söylerken farkında olmadan hızlı ve kısa nefesler alıp ardından derin nefes almak istersiniz bu da vücudunuzda artan stres ve gerginlikten kaynaklanır.

Duruş

Yalan söylerken duruş bozukluğu göze çarpan belirtiler arasındadır. Doğruyu söyleyen bir insan kendinden emin ve rahat olduğu için duruşu diktir ve konuştuğu kişiyle yakın temas kurabilir ancak yalan söylerken hareket halinde olan bedeni kontrol etmek güçtür ve genelde arkaya yaslanma eğilimi artar.

Ses Tonu

Yalan farkında olmadan ses tonunuzun normalden daha fazla veya daha kısık çıkmasına neden olur bu yüzden ses tonu önemli bir faktördür. Vücuttaki gerginlik ve stres ses tellerini etkiler ve ses tonunda hafif bir titreme saptanabilir.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Merhaba Burcu Hanim benim sorunum Penis bolgemde sigil var uzerinde noktalar seklinde bunun tedavisi var mi varsa acil geri cevap verirseniz sevinirim... devamı