Araştırma, dört önemli alanda, iş, aile, cinsellik ve kendinden mutluluğun kalp sağlığını koruyabileceğini ileri sürüyor.

Yaşamınızdan doyum almak kalbinize iyi gelebilir.

Bu sonuç, ortalama 49 yaşındaki yaklaşık 8.000 İngiliz devlet memurunu içeren yeni bir çalışmadan geldi. Memurlara yaşamlarının yedi alanındaki doyumları soruldu: romantik ilişkiler, boş zaman etkinlikleri, iş, aile, cinsellik, yaşama standardı ve kişinin kendi.

Altı aylık bir takip sürecinden sonra, yaşamdan alınan toplam doyumun yüksek düzeyde olması, kalp hastalıkları riskinin %13 gibi istatistiksel olarak önemli bir oranda düşmesiyle ilişkilendirildi. Dört önemli alanda, iş, aile, cinsellik ve kendinden doyum da %13 daha az kalp hastalığı riskiyle ilişkilendirildi.

Ne var ki, azalan risk aşk ilişkileri, boş zaman etkinlikleri veya yaşama standardıyla ilişkili değil, diye buldu araştırmacılar.

“Birlikte ele alındığında, bu araştırma gösteriyor ki belirli yaşam alanlarından, özellikle iş, aile, cinsel yaşam ve kendinden doyum almak, geleneksel risk faktörlerinden bağımsız olarak kalp hastalıklarının ortaya çıkmasının azalmasıyla ilişkili, olumlu bir sağlık kazancı,” diye yazdı araştırmacılar.

Çalışmanın yazarlarından biri, bulgulara göre, yüksek kalp hastalığı riski bulunan insanlar, olumlu ruh halini yükselten programlardan yararlanabilir, diye ekledi.

Kaynak: healthfinder.gov

 

İLGİLİ MAKALE

İlişki terapisi nedir?

Doç. Dr. Murat Başkurt

Hocam bir kaç haftadır kalp ağrısı çekiyorum ve sol sırtıma bıçak sallanıyor ve kalpte yanma oluyor nefes almakta zorlanıyorum... devamı