Baş Etme

Taciz Telefonlarıyla Baş Etme

25 yılı aşkın bir süredir, telefonda kadınlarla seks hizmeti, günün ya da gecenin her saati, ücreti ödeyen herkes tarafından kullanılabilir durumda olmuştur. İnternet vasıtasıyla ekranda ya da sohbet odalarında enteraktif şekilde sanal seks, haftanın 7 günü 24 saat mevcuttur. 1970’lerde İskandinavya’da, pornografi mağazalarından beş dakikalık ucuz seks videolarının satın alınabildiği dönemde röntgencilerin tutuklanması azalmıştı. Ama telefon tacizcilerinin soyu tükenmemiştir.

Polis, genellikle taciz telefonu şikayetlerini ciddiye almaz. Bunları takip etmek kolay değildir; bu yüzden aslında çok az sayıda telefon tacizcisi yakalanır. Telefon şirketleri, aldıkları bütün şikayetlerin %20’sinin, erkekler tarafından yapılan taciz telefonlarını bildiren kadınlardan geldiğini açıklamaz. Kadınlar iş için erkeklere taciz telefonları edebilir ya da doğrudan talepte bulunabilirler. Ama erkekler bunları telefon şirketine ya da polise çok nadir bildirirler, çünkü bu telefonlara sinirlenmekten ziyade bunlardan hoşnut olma eğilimindedirler. 

Birine taciz telefonu etmek, tıpkı cinsel organın başkalarına gösterilmesi (teşhircilik) gibi ceza gerektiren bir cinsel suçtur. Aslında müstehcen konuşmalar sözlü teşhircilik sayılır. Rızası olmayan biriyle belirgin bir şekilde cinsel sohbetler yapmak yasadışıdır.

Tacizcinin Özellikleri

Bir Telefon Tacizcisinin Özellikleri

Nasıl bir insan taciz telefonları eder? Tacizci bir ergen, beyin hasarı ya da zeka geriliği olan bir kişi ya da çok zeki, yetişkin bir dolandırıcı olabilir. Bir çocuk ya da çocukları olan evli bir adam, manik depresif ya da şizofren biri; alkol ya da uyuşturucu kullanan biri ya da reddedilmekten korkan ve yakın kişisel ilişki kuramayan endişeli, utangaç, yalnız bir adam olabilir. Olası failler çok çeşitlidir. Bu kişiler yakalandıklarında “Telefon tacizcisi nasıl bir kişidir?” sorusuna cevap vermek için dikkatli bir psikiyatrik değerlendirmeden geçmeleri gerekecektir.

Taciz telefonu hangi amaca hizmet eder? Genellikle amaç cinsel heyecandır. Ayrıca telefonu eden kişi yasak bir şeyi elde ederken (örneğin, bir kıza ya da kadına cinsel düşüncelerini söylemek) kim olduğunun bilinmemesi durumu da vardır. Duyarsız, şakacı bir genç, adını bildiği bir kıza bir taciz telefonu ederken, kızın tepkisini düşünmeden, arkadaşlarıyla birlikte hava atmanın ve gülmenin komik olduğunu düşünebilir. Böyle bir telefon şakası parafili tanısı için yeterli değildir. Bu davranışın en az 6 ay tekrarlanması gerekir; ayrıca telefonda seksle ilgili açık seçik konuşma konusunda yoğun bir uğraşının yanı sıra kişinin cinsel olarak heyecanlanması, mastürbasyon yapması ve orgazm olması gerekir.

Teşhirciliğe eşlik eden pedofili durumu mevcut olabilir. Doğrudan araştırma gereklidir. Taciz edilen kişinin, şaşırma, korku, sinirlenme ve öfke tepkileri tacizciye bir güç ve erkeksilik hissi sağlayabilir. Telefon tacizcileri, bu telefon konuşmalarını, güçlü ya da şiddetli, zaman alan obsesif bir uğraşı olarak tanımlarlar. Bunun yanlış ve muhtemelen yasal olarak tehlikeli olduğunu bilirler. Bazı kişiler kısa süreli cinsel heyecan uğruna yeniden tutuklanma riskini göze alır. Açıktır ki, beklenti heyecan vericidir.

Bir telefon tacizcisi, ilaç kullanıyor ya da terapi görüyor olabilir. Ancak, kendini, bu yasadışı eylemi tekrarlamaya mecbur hissedebilir. Bu yüzden terapist her seansta şu soruyu sormalıdır: “Son seanstan beri taciz telefonları yaptın mı? Ne zaman? Bir listesini tutuyor musun?”

Birçok telefon tacizcisi, bir yıllık psikoterapiyi tamamlamak için mahkeme emri almıştır. Bu yüzden birçok tacizci istekli hastalar değildir. Bir tacizci, ayrıca, mahkeme gününden kısa bir süre öncesine kadar terapiye gelmeyebilir. İlaçlar (SSRI gibi), hastanın bu eylemi tekrarlamak için şiddetli dürtüsünü azaltabilir; ama tekrar telefon etme ihtiyacını iyileştirmeyecektir. Her seansta, bu durum hastaya net anlatılmalıdır.

Kurbanlar

Taciz Telefonlarının Kurbanları

Polis ve sınırlı bilimsel literatür, telefon tacizcilerinin çoğunun sorunlu, olgunlaşmamış ve tehlikeli olmayan erkekler olduğu bildirir. Ama kurban, failin tehlikeli olmadığını nasıl bilecektir? Bunu anlayacak hiçbir yol yoktur. Kadınların ilk tepkisi genellikle “Neden ben?” şeklindedir. Bu telefonun rastlantısal olduğunu anlamaları rahatlatıcı olabilir.

Ama eğer tacizci, kadının adını ya da adresini kullanıyorsa, kurbanın dikkatli olması için sebebi vardır.  Bu, aramaların tesadüfi olmaması ve kurbanın bilinen bir kişi olması halinde durum değişir. Eğer tacizci psikotikse, ne yapacağı önceden kestirilmeyebilir. Kurban endişelenecektir. Bu kişi onun eski kocası mıdır, eski erkek arkadaşı mıdır, iş yerinden biri midir, yoksa kadının evinin yakınında arabasından telefon eden takipçi bir sapık mıdır? Tacizci, kurbana, kurbanın ailesinden birine ya da onun mülküne zarar vermekle tehdit etmiş midir? Bir talep ya da şantaj var mıdır? Polis hemen aranmalı mıdır?

Neyse ki, taciz telefonlarının büyük bir çoğunluğu adı bilinmeyen kurbanlara yapılır. Elbette, kurban, adını söylememeli ya da sohbet etmemelidir. Sessizce hatta kalmalı ve tekrar telefon gelmesini beklemelidir. Tekrar tekrar sessizce hatta beklemelidir. Taciz telefonunu bildirmek için telefon şirketini aramalı, polise detaylı bir rapor vermek için telefonun incelenmesini ve izlenmesini talep etmelidir.

İntihar danışma hatlarındaki gönüllüler, taciz telefonlarıyla ilgilenmek için özel olarak eğitilmişlerdir, çünkü görev başındayken, rastgele bir kadın sesi arayan mastürbasyonculardan sık sık taciz telefonları alırlar. Gönüllülere “Lütfen profesyonel yardım alın” demeleri ve kliniğin çalışma saatlerini vermeleri öğretilmiştir, çünkü bazı tacizciler ilaçlarını almaya devam etmeleri gereken psikiyatrik hastalardır.

Sürekli taciz telefonları alan bir kadın, telesekreterine, bir erkek akrabasının ya da arkadaşının sesini kaydedebilir, böylece “rastgele” bir telefon tacizcisi kadın sesi duyamayacaktır. Kurban ayrıca telefon numarasını değiştirebilir ya da kullanıcı kimliği hizmetini kullanabilir. Bunlar sorunu çözebilir.

Yeni teknoloji yeni sorunlar getirir. Herkes, günlük hayatta, istenmeyen bir cinsel taciz telefonunun olumsuz etkilerini azaltmayı ister. Bazı kişiler hatırlanan eski bir korku filminin tetiklemiş olabileceği korkulardan bahsetmek için kısa süreli bir danışmanlık hizmetinden faydalanabilir. Endişeyi azaltmak, sakinliği ve güveni tekrar kazanmak için geçici olarak ilaçlar kullanılabilir.

Prof. Dr. Nuran TÜRKÇAPAR

Randevu için muayenehane telefon bilgilerinizi istiyorum.... devamı