Özgüven ipuçları sizi yaşamınızda mutluluğa doğru yolculuğa çıkaracak. Ne kadar mutlu olursanız geleceği o kadar ferah görürsünüz. Bu önerileri sık sık kullanarak özsaygı ve özgüven oluşturun.

  1. Zaten kendinize güveniniz yerindeymiş gibi dik durun.
  2. Göz teması. Konuştuğunuz insanın gözlerine bakın. Bu, onlara kişilikleri ve fikirleriyle ilgilendiğiniz izlenimini verir.
  3. Sıkı tokalaşma. Ama nazik yönelimle. Temel Reis’ten daha güçlü olmaya çalışmayın. Sıkı tokalaşma ve göz teması birlikte dürüst, açık fikirli tavrınızı temsil edecektir.
  4. Bir plan yarat. Hedefler belirleyin ve onlara sadık kalın.
  5. Hazırlık. Bu, sürecin kendisinden daha önemlidir. Her olası sonuca hazırlıklı olmanız için gereken tüm zamanı kullanın ve sonucu aklınızda hep tutun.
  6. Başlayın. Eylem çözüm üretir. Bir şey yapmayı düşünüyorsanız ama gerçekte yapmıyorsanız yaratıcı sonuçlar elde edemezsiniz. Etkin olun ve planınızı uygulayın.
  7. Kendinizi sevin. Kendinizi kabullenin ve sevin. Kendinize ve başkalarına saygı duyun.
  8. İnançlarınızı sorgulayın. Gelişiminizi desteklemiyorlarsa bilinçli olarak değiştirin.

Bu özgüven ipuçlarını daha etkin kullanmak için onları her gün uygulamayı alışkanlık haline getirin. Gününüze olumlu yargılarla başlayın, günlük planınızı takip edin ve başladığınız şeyi bitirmeye çalışın. Duruşunuza, el sıkışmanıza ve tokalaşmanıza dikkat edin. Yorgun veya sıkkın hissettiğinizde dışarı çıkıp derin bir nefes alın. Olumsuz bir his geldiğinde başka bir şey yaparak (mesela başka odaya giderek, hoş bir anıyı, çocuğunuzu, güzel bir sahneyi düşünerek, şınav veya mekik çekerek) süreci kesintiye uğratın. Depresyon veya başka olumsuz hissi uzaklaştıran her şey işe yarar.

Uzm. Dr. Levent TOKUÇOĞLU

Hocam merhaba ben üniversite ögrencisiyim 20 yasindayim bugune kadar özgüveni yüksek rahatça fikirlerini ifade eden biriyken yasadigim bir olaydan dol... devamı