Bir çalışma bulgusuna göre, E. coli bakteremesi (daha az tehlikeli idrar yolları enfeksiyonlarıyla ilişkili yaygın bir bakterinin neden olduğu tehlikeli bir kan dolaşımı enfeksiyonu)gelişmiş ülkelerde, özellikle yaşlılar arasında önemli bir sağlık tehdidi teşkil ediyor.

Çalışmaya göre, E. coli bakteremesi her yıl 65 yaş ve üstü, bakım evinde kalmayan 53.000 kişiyi etkileyebiliyor. Çalışma, yüksek risk gruplarını hedefleyen aşı veya önleyici başka bir müdahalenin kamu sağlığında önemli, olumlu bir etki yaratabileceğini de öne sürdü.

İnsan sindirim kanalında doğal olarak büyüyen Escherichia coli (E. coli) bakterisi, idrar yolu enfeksiyonlarının önde gelen bir nedenidir. Tıbbi araştırmalar uzun süredir biliyor ki E. coli kan dolaşımı enfeksiyonunun da bir nedeni. Ama bu çalışmaya kadar, E. coli bakteremesinden etkilenen bakım evleri dışındaki yaşlı kişilerin sayısı net değildi.

“E. coli, idrar yolunda daha az ciddi bir sorun ama kan dolaşımına yayılırsa bakteremiye neden olabilir, o da kan dolaşımında septik şok adı verilen tehlikeli bir düşüşe yol açabilir,” diye açıkladı araştırmacılardan biri. “Bakteremi de %10’luk bir ölüm oranıyla ilişkili,” diye ekledi.

Yaşlıları akciğerde başlayan pnömokok bakteremiden korumak için bir aşı olsa da E. coli bakteremesine karşı koruyan aşılar daha test aşamasında. Büyük ilaç şirketlerinin araştırmaları sürüyor. “E. coli bakteremesi pnömokok bakteremisinden üç kat daha yaygın,” dedi araştırmacı. “Yani, aşı bulmak birçok yaşam kurtarabilir.”

46.000 kişi arasında yürütülen çalışma, E. coli bakteremisinin risk faktörlerini de tanımladı. Erkeklerde idrar kateterizasyonu ve inkontinansı (kaçırması) yer alır. Kadınlarda, risk faktörleri idrar kaçırma, konjestif kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığıyla bağlantılıdır.

Bazı sağlık önlemleri idrar yolu enfeksiyonlarını engelleyebilir ve ilişkili olarak, bakteremi riskini azaltmaya yardım edebilir.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı