Nedir

Püre havuç, et ve ezilmiş muz dişleri olmayan bebeklerin tipik yiyecekleri ama aynı zamanda Hollywood’u vuran son kilo verme trendi.

Ünlülerin antrenörü Tracy Anderson tarafından yaratılan Bebek Maması Diyeti aşermelere ket vurmayı, ayaküstü yemeye izin vermeyi ve hızlı bir şekilde kilo vermeyi vaat eden en son kilo verme modası.

Garip gelebilir ama planın popüler olduğu söyleniyor ve ünlülerin bebek maması aperatiflerle kilo verdiği ağızdan ağıza dolaşıyor.

Çok basit bir fikir- yüksek kalorileri atıştırmalıkları ve öğünleri ufak bebek maması kavanozları ile değiştirmek. Çiğnediğiniz gerçek yemek yerine Bebek Maması Diyeti her gün bir veya daha fazla öğünü kavanozda bebek mamaları ile değiştirmekten oluşuyor. Planın birkaç varyasyonu var- tüm yiyecekleri değiştirmek, bir veya daha fazla öğünü değiştirmek ya da yüksek kalorili atıştırmalıklara alternatif yapmak.

Diyet uzmanları bunun kaloriler kontrol altında olursa işe yarayabileceğini ama daha çok, uzun sürmeyecek bir başka diyet yutturmacası olduğunu söylüyorlar.

Neler Yiyebilirsiniz

Bebek Maması Diyeti: Ne Yiyebilirsiniz

Bebek Maması Diyetinin bebek mamasının miktarı veya çeşidi ya da atıştırma veya öğün olarak izin verilen yetişkin öğünlerinin çeşitleri ve miktarları hakkında birkaç spesifik yönergesi var.

Temel plan akşam yemeğinde sağlıklı bir yetişkin öğünü seçeneği ile gün boyunca 14 kavanoz bebek maması yemeyi gerektiriyor.

Bir başka seçenek günde üç sağlıklı yetişkin öğünü ve yüksek kalorili atıştırmalığı bebek maması ile değiş tokuş etmek.

Nasıl İşe Yarıyor

Bebek Maması Diyeti: Nasıl Çalışıyor

Teori: Porsiyonu kontrollü kavanozlarda sunulan yavan, lapamsı bebek maması aşırı yemeyi önleyecek ve daha küçük yiyecek porsiyonları ile tatmin olmanızı sağlayacak. Plana bağlı kalırsanız daha az kalori alacak ve kilo vermeyi tetikleyeceksiniz.

Ama ancak bebek maması çeşitlerini, kavanoz sayısını ve tamamlayıcı öğünlerdeki kalorileri kontrol ederseniz kilo vereceksiniz. Bebek maması kavanozlarının kalorisi 15 ile 100 arasında değişiyor.

Bir avantajı bir çok bebek mamasının bir sürü besleyici madde ile takviye edilmiş olması, katkı maddelerinin ve koruyucuların olmaması ve yağ, şeker ve tuz oranının düşük olması. Ve organik olanlar da dahil çok fazla bebek maması seçeneği var.

Ama bebek maması bebekler için tasarlanmış, aşırı kilolu yetişkinler için değil. Bebeklerin ve yetişkinlerin farklı kalori ve besin ihtiyaçları var. Bebek mamasında ayrıca lif, kalsiyum ve D vitamini eksik.

Ayrıca bebek mamasını ve yetişkin yiyeceğini aşırı yerseniz sonuçta aşırı yeme ve herhangi bir kiloyu verememe olasılığı var.

Diyet yapanların kiloyu uzakta tutmalarına yardım edecek hiçbir rehber yok. Bebek mamasını sonsuza dek mi yiyeceksiniz? Ayrıca herhangi bir egzersiz tavsiyesi de yok.

Uzmanlar Ne Diyor

Bebek Maması Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor

En iyi olasılıkla çoğu yetişkin Bebek Maması Diyetini birkaç gün veya bir hafta tolere edecektir diye öngörüde bulunuyor beslenme uzmanları.

Çiğnemenin hazzını ortadan kaldıran ve porsiyonları belirli kavanozlarla kalorileri kontrol eden ilginç bir konsept ama geri tepebilir ve tıkanırcasına yemeye veya küçük kavanozlardan aşırı miktarda yemeye yol açabilir.

Doğal yiyecekler yerine püre yiyeceği seçtiğinizde değerli besin maddelerinden ve liften mahrum kalırsınız.

Bir kavanoz elma veya havuç püresi yerine bir elma veya havuç yiyin. Çatır çatır yemek ve çiğnemek daha tatmin edicidir ve çok daha az masrafla daha fazla tokluk ve lif faydası alırsınız.

Çiğnemek kolayca aşağı inen ve sizi daha aç hissettirebilecek püre yiyeceklerle değiştirilemeyecek tokluk ve doyum hisleri ile ilişkilidir.

Ama bebek mamasını denemek istiyorsanız daha yüksek kalorili atıştırmalıklara çabuk, sağlıklı, kalori kontrollü bir alternatif olarak çantanızda, çekmecenizde veya dolabınızda birkaç düşük kalorili meyve ve tatlı kavanozu bulundurmanız öneriliyor.

Dikkat Edilecekler

Bebek Maması Diyeti: Düşünülecekler

Görünen o ki bebek mamasından bir diyet muhtemelen çekiciliğini hızla kaybedecek bir başka yutturmaca çünkü çoğu yetişkin büyük insanların öğünlerini ve dokusuyla yiyecekleri çiğnemenin tatmin ve hazzını özleyecek.

Elma püresi, şeftali ve armut püreleri yeterince lezzetli geliyor kulağa. Ama püre et muhtemelen diyet yapanları daha uygun bir plan arayışına sokacak.

Tavsiyemiz: Kütür kütür, lif dolu ve bebek mamasından çok daha fazla tatmin edici gerçek yiyeceklerin olduğu bir diyet için bu diyeti pas geçin.

Uzm. Dr. Banu TAŞCI FRESKO

iyi akşamlar doktor hanım ben mehmet karakuyu afyon ili sandıklı ilçesinde oturuyorum,benim bir 11 aylık kız bebeğim var fakat beslenmesi zor oluyor i... devamı