Binge Eating Belirtileri Nelerdir?

Binge Eating dilimizde tam karşılığı tıkanırcasına yemek yemek. Abartlı ölçülerde ve sık aralıklarda rahatsız edici bir şekilde yemek yeme arzusu taşıyan binge eating bozukluğunda hastalar genel olarak utandığından veya çekindiğinden bu eylemi yalnızken gerçekleştirirler. Ancak bulimia nevroza’da olduğu gibi kilo alma korkusuyla yediklerini kusarak veya bağırsak hareketlerini hızlandıran ilaçlar kullanarak zayıf kalırlar. Yapılan araştırmalar biyolojik, psikolojik veya çevresel faktörlerin etkili olduğunu gösteriyor ancak kalıtımsal olma ihtimali de var. Eğer aile geçmişinde herhangi bir yeme bozukluğu yaşadıysa bu çocuklarda da görülebiliyor. Binge Eating hastalarının bir diyetisyene başvurması ve düzenli beslenme alışkanlığını kazanarak besin seçimlerinde destek alması gerekmektedir.

Kilo Kaybı

Aşırı yemek yemekten dolayı binge eating hastaları kendilerini katı diyetlere tabi tutarlar. Vücutlarının ihtiyaç duyduğu besinleri almazlar veya tek bir öğünde aşırı miktarda aldıktan sonra kusarak kilo kaybetmeye başlarlar.

Depresif Ruh Hali

Yapılan araştırmalar binge eating hastalığının temelinde diğer bir psikolojik rahatsızlık yatma ihtimalini öne sürüyor bu yüzden genel olarak rastlanan şikayetler depresif düşünceler, endişeli olma ve korku hissidir. 

Zayıf Saçlar ve Tırnaklar

Proteinle beslenen saç ve tırnaklar katı diyetler ve aşırı yeme sonucunda laksatif ilaçlar alınarak veya kusularak çıkartılan yiyecekler nedeniyle zayıflar.

Güçsüz Hissetme

Günün tek bir öğününde aşırı miktarda yemek yiyen binge eating hastaları genel olarak kendilerini güçsüz ve halsiz hissederler.

Üşüme

Binge eating hastalarında vitamin ve minerallerden yoksun beslenme tipi nedeniyle üşüme sık karşılaşılan şikâyetler arasında yer almaktadır.
İLGİLİ MAKALE

Depresyon Nedir?

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı