Dışarıda yemek yenirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, yemeklerin az yağlı olmasıdır. Örneğin bir kebapçıya gidiliyorsa, yağlı kebaplardan uzak durmak, tavuk şiş, ızgara pirzola ya da bifteğin tercih edilmesi gerekir.
Sebze pişiren bir mekâna gidildiğinde ise, yemeklerin zeytinyağı ile pişirildiğinden emin olunmalıdır. Çünkü bazı yerlerde zeytinyağlı sebzeler yerine, kızarmış sebzelerle yemek yapılabilmektedir. Bu yüzden bazen çorba ya da salata yemek daha iyi olabilir.
Dışarıda yemek yemek gerektiği ve uygun bir yer bulma imkânının olmadığı koşullarda, bir kepekli sandviç ya da tostu ayranla birlikte tüketmek veya sokak simidi, peynir ve yanında ayran tüketmek, kötü bir şey yemeye veya aç kalmaya tercih edilebilir.
Yağ ve şekerden uzak durulmalı
Günlük koşturmaca içerisinde kolalı içecekler ya da daha sağlıklı olduğu düşünüldüğü için hazır meyve suları tüketilebilmektedir. Oysa bu meyve sularının çoğu kez bir vitamini yoktur ve sadece şeker içerirler. Bu nedenle taze sıkılmış meyve sularını tercih etmekte fayda vardır. Yani şeker içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
Dışarıda yemek yerken de, hem geç vakitlerde beslenmemeye hem de düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Eğer kişi bir koşturmaca içindeyse, öğle yemeğini yiyememişse bir simit ya da tost yemeyi tercih etmelidir. Ara öğün olarak da yanında taşıyabileceği bir miktar kuruyemiş ya da meyveyi süt ya da yoğurtla tüketebilir. Böyle yapıldığı koşullarda hem düzenli ara öğün yapılmış hem de kilo almaktan kaçınılmış olur.
Sonuç olarak dışarıda yemek yerken yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yanı sıra düzenli beslenmeye, geç saatlerde yemek yememeye dikkat edilmelidir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben stargardt hastasiyim .göz numaram 2.5 numara.bu rahatsizligım ne kadar ilerler.körlük durumu olur mu.nelere dikkat etmem lazim.teşekkürler... devamı