Önceden planlanmış bir iş yemeğine gidilecekse, menü önceden incelenmeli ve mümkün olduğunca ızgara yiyecekler ve salatalar tercih edilmelidir. Bizim toplumumuzda en fazla tercih edilen, kebap ya da balık yemeye gitmektir. Eğer balık yenilecekse, tava değil ızgara olanları tercih etmek gerekir. Balık mezeleri arasından ise suyla ya da liman ve zeytinyağı ile pişen mezeler seçilmelidir.

Kebap yemeye gidildiğinde ise, dürüm tarzı unlu mamullerin de kullanıldığı yiyecekler yerine, tavuk şiş ya da kuzu şiş gibi yağ oranı düşük olanlar tercih edilmelidir.

Spontane bir öğle ya da akşam yemeği çıktığında ve gidilecek yer belli olmadığında, herhangi bir restorana gidildiği zaman bir yemek seçmek gerekir. Bu durumda ya tek bir yemek seçip yanında bol salata ile yenilmeli ya da birden fazla yemek seçilecekse miktar alabildiğine azaltılmalıdır.

Bunlar yapıldığı zaman, kişi sağlıklı beslenmesine devam etmiş olur. Böylece ne kilo alması ne de daha sonra aldığı kiloları vermeye çalışması gündeme gelir. Ayrıca ortama da uyum sağlamış olur. Dışarıda yemeğe çıkmamak, dışarıda yemek istememek çok yanlıştır. Rahatçı çıkılmalı, seçilen yemeklere dikkat edilmeli ve porsiyon azaltılmalıdır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

ben gripten doktora gittim ve bana tahlil yptilar kanimda iltap oldugunu bu neler sebp olur... devamı