Diyet ürünleri beslenmesi planlanırken dikkat edilecek en önemli konu miktarları ve hangi öğün yerine hangi gıdaların kullanılacağıdır. Sabah kahvaltısı için alternatif olarak, beyaz ekmek yerine kalori oranı düşürülmüş kepek ekmekleri, çok tahıllılar, tam buğdaylılar, çekirdekli olan esmer ekmekler değil, gramajları ve kepek oranları biraz daha düşürülmüş light ürünler seçilebilir.
Süt ürünlerinden peynir yine light peynirle değiştirilebilir. Ara öğün için diyet bisküvisi seçilebilir. Öğle yemeğindeki sebze ve et yemeğinin yanına light yoğurt konulabilir. İkindi kahvaltısında da bir bardak light süte az miktarda kahve eklenerek yanında diyet bisküvi yenilebilir.
Alternatif light ürünler
Gün içinde her öğüne alternatif light ürünler konulabilir. Önemli olan bu ürünlerin light olmasına güvenerek çok miktarda tüketmemektir. Bazı insanlar normal yemeğini yedikten sonra üstüne bir paket diyet bisküvi ya da bir kâse diyet dondurma yiyerek sorunu çözebileceklerini düşünürler. Oysa kastedilen bu değildir. Daha light ve düşük kalorili bir beslenme alternatifidir. Küçük bir kalori kısıtlaması yaparak, bu kaloriyi başka gıdalardan almak ya da bu kalori kaybı ile kilo vermeyi hızlandırmak mümkündür.
Bu nedenle, normal ürünleri tüketirken olduğu kadar light ürünleri tüketirken de yemek miktarına çok dikkat edilmesi gerekir. Light ürünleri birer mucize yaratıcısı olarak görmek, nasılsa kalorisiz olduğu için kilo aldırmayacağını hatta kilo verdireceğini düşünerek rahatça tüketmek doğru değildir.

Özer SELİMOĞLU

Sn.Selimoglu; saygilarla;48 kg. 49 yaş Erkek hastayım; yaklasık 4-5 yıldır gogsumde ara ara angina olusuyor.Bazen sol kolum demirden bir kütle gibi a... devamı