Zayıflamak isteyenlere diyet listeleri oluşturulurken belli sıkıntılarla karşılaşılmaktadır. İnsanlar et, süt, tahıl, sebze ve meyve gibi faydalı gıdaları zaten tüketmektedirler. Ancak dengeli beslenmede yeri olmayan yağ ve şekerler kısıldığı zaman kimi sıkıntılar yaşanmaktadır.
Aslında yağı kısmak, çok fazla sıkıntı yaratan bir durum değildir. Yani kişiler kızartma yemekten kaçınabilmekte ya da gün içinde tükettikleri yağ miktarını daha rahat kısabilmektedirler. Ancak şekeri kesmek yağa göre oldukça zor bir durumdur. Çünkü gıdanın adı da kendisi de tatlıdır. Bu yüzden kişilerin tatlı ihtiyaçlarını karşılamaları ve aradıkları lezzetleri yemek istemeleri olağan bir durumdur. Bu gibi durumlardan kaçınmak için kan şekerini hızlı yükseltmeyen, dolayısıyla da hızlı düşürmeyen düşük glisemik indeksli besinleri tüketmekte fayda vardır.
Çabuk acıkmayı önler
Bir dönem Montignac diyeti adı altında uygulanan ve glusit değerleri diye tanımlanan diyette, bir noktada yanlış yapılmıştır. Bu diyette badem, yer fıstığı gibi yağlı gıdalara sık sık yer verilmiştir. Oysa glisemik indekste, besinlerde bulunan karbonhidratların kan şekerini yükseltme etkisi diye bir tanım vardır. Ancak Montignac diyetinde, karbonhidrat olmayan ve yağlı besin olarak tanımlanan badem, yer fıstığı gibi besinler adeta sınırsız bir şekilde tüketilmekteydi.
Aslında çıkış noktası doğrudur. Çünkü diyetlerde belli bir kalori kısıtlaması yapılır. Bununla birlikte, kan şekerini hızlı yükseltmeyecek, kişiyi acıktırmayacak, glisemik indeksi düşük besinler tercih edilir. Bu durumda diyete daha rahat adaptasyon sağlanabilmektedir. Kişi çok çabuk acıkmadan, kilo verme sürecine çok daha rahat girebilmektedir.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı