Karın ve kolların güçlenmesini sağlayan, bunun dışında bütün kasları çalıştıran şınavın gücünü biliyorsunuzdur. Ama sayısını bile unuttuğunuz egzersiz ve ter dökmeden sonra, artık yeni bir şınav yöntemine ihtiyacınız vardır. Çünkü işleri biraz hızlandırmak istersiniz. Plank bunun için vardır. Peki, nedir bu Plank? Sizler için hazırladığımız 7 şınav yöntemini deneyerek istediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz.
Plank, şınav pozisyonunda yapılır, fakat şınavdaki gibi ellerden değil, kollardan destek alınır. Dirsekten bileğe kadar olan kısım yere yapıştırılır ve güç bu kısımdan alınarak, vücut şınav pozisyonundaki gibi yerden yüksek ve paralel durur. Vücudunuz, omuzlarınızdan ayak bileklerinize kadar dümdüz bir çizgi şeklinde durmalıdır. Vücudunuzu, sanki birazdan karnınıza bir yumruk yiyecekmişsiniz gibi tamamen kasmanız gerekir.
1.Yöntem
Plank pozisyonu alın. Yavaşça, şınav pozisyonundaki gibi ellerinizden güç almak için, vücudunuzu sıkarak yukarı doğru kalkın. Önce bir kolunuzdan, sonra diğer kolunuzdan, tamamen şınav pozisyonuna geçmek için güç alın. Bir süre boyunca şınav pozisyonunda, ellerinizden güç alarak bekledikten sonra, tekrar dirseklerinizin üzerine, yani Plank pozisyonuna dönün. Bu hareketi setler halinde tekrarlayın.
2.Yöntem
Plank pozisyonu alın. Yavaşça bacaklarınızı iyi yana açın. Bunu yaparken pozisyonunuzu ve vücudunuzun şeklini bozmayın. Sonrasında hızlıca başladığınız Plank pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi setler halinde tekrarlayın.
3.Yöntem
Plank pozisyonunu alın. Sağ kolunuzu, vücudunuzun şeklini hiç bozmadan, dümdüz bir şekilde karşıya doğru uzatın. Kolunuzun vücudunuz ile paralel şekilde olması gerekiyor. Başlangıç pozisyonuna döndükten sonra, aynı hareketi sol kolunuz ile de tekrar edin. Bu hareketi setler halinde tekrarlayın. 
4.Yöntem
Plank pozisyonu alın. Tamamen sağa dönerek sağ kolunuz üzerinde durun. Sağ kolunuz, plank pozisyonundaki gibi dirsekten bileğe kadar yere paralel durmalıdır. 10 saniye kadar bu şekilde bekledikten sonra aynı işlemi sol tarafınıza dönerek tekrar edin. Plank pozisyonuna döndükten sonra hareketi setler halinde tekrarlayın.
5.Yöntem
Bir önceki pozisyonda olduğu gibi sağ tarafınıza dönük olarak ve sağ kolunuzun üzerinde durun. Sol kolunuzu tamamen havaya doğru uzanacak şekilde açın. Daha sonra sol kolunuzu vücudunuz ile yer arasındaki boşluktan sokarak, uzatabildiğiniz kadar geri uzatın. Aynı işlemi diğer kolunuz için de tekrar edin.
6.Yöntem
Şınav pozisyonu alın. Sağ bacağınızı dizlerinizi kırarak ellerinizin yanına kadar uzatın. Aynı işlemi sol bacağınız ile tekrar edin. Bu hareketi setler halinde tekrarlayın.
7.Yöntem
Pilates topu üzerine dirseklerinizi, bank ya da koltuk gibi yüksek bir nesne üzerine de ayaklarınızı koyarak standart Plank pozisyonu alın. Bu pozisyonda 60 saniye bekleyin ve bütün vücudunuzu sıkın.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Merhabalar Aytuğ Bey ; Geçen günlerde yapılan YGS sınavına girmeden bir hafta önce kulak kepçesinde ki kıkırdak bölgesini deldirmiştim . YGS sınavında... devamı