Eğer yardımcı koçunuz, yaptığınız fitness çalışmalarından sonra masaj terapisi yapmanız gerektiğini söylüyor ise, bir sonraki egzersizinizden sonra bunu mutlaka gerçekleştirmelisiniz. Yapılan son bir araştırmanın sonucundan yola çıkan uzmanlar, fitness sonrasında İsveç usulü bir masaj uygulamasını tavsiye ediyor. Diğer masaj tekniklerine göre daha uzun süren İsveç masajı, fitness sonrasında meydana gelen kas ağrıları ve değişen kan dolaşımını düzene sokuyor.

Spor sonrasında yapılan masajın faydalı olup olmadığını anlamak üzere yapılan araştırmada, bir grup genç yetişkinden bacakları ağrıyana kadar bacak hareketi yapmaları istendi. Yarım saat sonra denek grubunun yarısına bacak masajı yapıldı. Bacağına masaj yapılan gruptakiler, masajdan 90 dakika kadar sonra kas ve eklem ağrısı yaşamadan normal hayatlarına devam etti. Bacağına masaj yapılmayan gruptakilerin ise iki gün boyunca bacak ve hamlama ağrısı yaşadığı saptandı.
Yapılan araştırmada kan akışı da ölçüldü. Masaj yapılan gruptaki deneklerin kan akışının 72 saat oldukça zinde olduğu görülürken, masaj yapılmayan gruptaki deneklerin kan akışının son derece donuk olduğu gözlemlendi. Bu durum önemli bir sorunu gözler önüne serdi. Çünkü, egzersiz sonrasında kan akışının durağan olması kas zedelenmesinin işaretidir.

Bunlara ek olarak, hiç egzersiz yapmayan üçüncü gruptaki deneklere de bir süre masaj yapıldı. Sonuç, üçüncü gruptaki deneklerin de masajdan olumlu olarak sonuç alması ve kan akışlarının düzelmesi oldu.

Ağır bir fitness çalışmasından sonra biraz masajın kişiyi rahatlatabileceği bir sürpriz değil. Ancak, yapılan bu araştırma masajın ciddi psikolojik faydaları olabileceğini de gözler önüne sermiş oldu. Spordan sonra mutlaka masaj yaptırmaya özen gösterin. Eğer bunun maliyetinden endişe ediyorsanız, bir arkadaşınızdan sizi ovmasını rica edebilirsiniz. 

Uzm. Dr. Gülşah AYBASTI

Kalp kapakçigimda %2 kadar sizinti oldugu soylendi.Ben sporcuyum.Fitness yapiyorum.Agirliklarla calisiyorum.Bunun bir zarari olur mu... devamı