1. Adım: Anestezi

Cerrahi işlemler sırasında rahat olmanız için size ilaç verilir. Seçenekler arasında, damardan verilen yatıştırıcı ilaçlar ve genel anestezi vardır. Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği tavsiye edecektir.

2. Adım: Kesi

Travmanın tedavi edilmesi

Cerrahi gerektiren en yaygın el ya da parmak yaralanması, tendon kesiğidir. Bu durumda, kesik tendon uçları birbirinden uzaklaşır. Bunlar, cerrahi yöntemlerle yeniden birleştirilerek fonksiyonun ve hareketin normal hale gelmesi sağlanır.

Karpal tünel sendromu

Bu durumu tedavi etmek için, karpal tünelde bulunan orta sinir üstündeki baskı ortadan kaldırılmalıdır. Avucun ortasından bileğe doğru bir kesi yapılır. Bu kesi, sinir üstünde baskıya neden olan sıkışmış dokuya ulaşılmasını sağlar. Bu işleme alternatif olarak endoskopik karpal tünel uygulaması yapılabilir. Bu uygulamada daha küçük kesiler yapılır ve baskıyı ortadan kaldırmak için cerrahi bir mikroskop ya da endoskop (ışığı ve lensi olan küçük, esnek bir tüp) kullanılır.

Doğumsal bozukluklar tedavi edilebilir

Parmakların doğuştan birleşik olması durumuna sindaktili adı verilir. Yan yana bulunan parmaklar sadece bir deri katlantısıyla bir arada tutulur ya da kemikler kaynaşmıştır. Parmağın tam hareketini sağlamak, normal bir görünüm elde etmek ve parmak oluşumunun daha normal olmasını sağlamak için iki parmak cerrahi işlemle birbirinden ayrılır. Deri greftleme (deri nakli) ya da lokal bir flep işlemi (örneğin, Z plasti) gibi yöntemler, kesi bölgesinde, parmakların uzaması ve hareketi için esneklik yaratır.

Estetik cerrahınız, amaca ulaşmak için tek bir yöntemi ya da farklı yöntemleri birleştirmeyi tavsiye edebilir. Bu yöntemlerden bazıları, mikro cerrahi ve vücudun sağlıklı bölümlerinden alınan deri, kemik, sinir ya da diğer dokuların nakli (greftleme), Z plasti ve fizik tedavidir.

3. Adım: Kesilerin Kapatılması

Durumunuza ve tedavinin türüne bağlı olarak, yapılan kesiler, çıkarılabilir dikişlerle kapatılmış olabilir ya da estetik cerrahınız, çıkarılmayan dikişler kullanmış olabilir.

4. Adım: Sonuçların görülmesi

El cerrahisinin sonuçları, şişlik geçtikten sonra yavaş yavaş fark edilir. Birkaç ay boyunca nihai sonuç fark edilemeyebilir.

 

Mahmut AKYILDIZ

6 ay önce ASD kapama yapıldı cerrahi tedavisi ile kapatıldı sağ ventrikül ölçüsü 31 neden küçülme olmadı veye küçülür mu bundan sonra... devamı