Evlilik hayat kurtarıcı bir emniyet kemeri gibidir. Evliliği rahatça, sağlıklı beslenme, spor yapma ve sigara içmeme gibi sağlıklı hayat tarzları ile aynı kefeye koyabiliriz. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, evliliğin, özellikle çiftler birbirine alışıp, birbirinin sağlıklı hareketlerini örnek almaya başladığında daha faydalı olduğu, ortaya çıkmıştır. 

Evlilikte çiftlerin sağlık durumları adeta bir ayna gibidir. Çok sağlıklı bir erkeğin, sağlıksız bir eşi olması ihtimali oldukça düşük, sağlıklı bir erkek ise, eşinin de sağlığının kötü olması ihtimali yüksektir. Peki neden? Çünkü evlilikte çiftler, aynı ortamda yaşar, aynı yiyecekleri yer, aynı stresi paylaşır ve çoğu zaman aynı sporu yapar. Bu yüzden sağlıklı yaşamak, evlilikte çift taraflı kazanç getirir. Siz de, hazırladığımız 8 yöntemi uygulayarak, sağlığınıza iyilik yapabilirsiniz.

1-Birlikte çalışmak
Her gün birlikte 3 kilometre yürüyecek vakit yaratın. Bu hem birlikte gevşeyip rahatlamanızı, hem de neredeyse 300 kalori yakmanızı sağlar. Birlikte yürüyüş yaparken zaman geçirmek ve sohbet etmek ilişkiye güzellik katacaktır.
Birlikte yapmayı ertelememeniz gereken bir başka spor ise sekstir. Cinsel ilişki sırasında kalp atışları yaklaşık 50 kalori yakmanızı sağlar. Bunun dışında, vücut, kişiyi iyi hissettiren endorfin salgılar. Seksin beyin, kan akışı ve birçok organımıza daha faydası olur.

2-Birlikte kilo vermek
Her zaman sağlıklı olmamız gerektiğini ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşuruz, ama sonradan bunları unutur veya hayatın akışı sırasında geçiştirebiliriz. Aldığımız kararları atlamamak için düzenli bir programa ihtiyacımız vardır. Ayrıca, şekerli diyabete yol açabilecek glukoz toleransı durumundan endişeleniyor da olabiliriz. Birlikte sağlıklı yaşayıp, spor yaptığınızda daha hızlı kilo verdiğinizi göreceksiniz.

3-Kadın gibi yemek yemek
Erkekler evlendikleri zaman sağlıklı beslenmenin ve yaşamanın meyvelerini toplar. Çünkü çoğu kadın diyet yapıyor ve sağlıklı beslenmek için çabalıyordur. Bu yüzden, erkek diyete başladığı zaman, eşinin yediklerini ve yaptıklarını örnek almalıdır. Kadın gibi yiyip, eşinizin taktiklerini izleyin. 

4-Erkek gibi spor yapmak
Eşiniz kadın gibi yemek yerken, siz de erkek gibi spor yapın. Eğer eşiniz tenis ya da basketbol oynuyor ise, onunla dışarı çıkın ve ona katılın. 

5-Dostça tartışmak
Yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre, sağlıksız kişilerin mutsuz evlilikleri oluyor. Sağlıksız olmak, stres yaratan hormonun oluşmasına ve stresin getirdiği sinirlilik de tartışmaların çoğalmasına yol açıyor. Tartışmalardan ve stresten kurtulmak için sağlıklı yaşayın.

6-Tatile çıkmak
Uzman araştırmacılara göre, düzenli olarak tatile çıkan erkeklerin kalp krizi geçirme ve kalp hastalıklarına yakalanma riski, çıkmayanlara oranla daha az oluyor. Özellikle en stresli dönemlerinizde eşinizle birlikte tatile çıkın. Tatilde bol bol yüzmeyi de ihmal etmeyin.

7-Sağlığınız için sorumluluk almak
Sağlıklı yemeklerin yapıldığı ve stresi yenmek için yapılan sporların yer aldığı evlilikler daha uzun sürüyor. Böyle evliliklerde çiftler birbirini, brokoli yemek, daha erken yatmak, vitaminlerini almayı aksatmamak gibi konularda uyararak destek oluyor. Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Nisanlimla surtunme yoluyla iliskiye girdik simdi ayrildik ve ben bi baskasiyla evlilik karari aldm kizlik zari ikimiz icinde onemli kizlik zarim bozu... devamı