Besinlerin içerdiği karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızına glisemik indeks denir. Bazı kaynaklarda glusit değerler biçiminde de tanımlanır. Bu değerler eşit miktarda karbonhidratlar içerseler de, bazı besinlerin kan şekerini yükseltici etkisi, diğer besinlere göre biraz daha fazla olabilmektedir.

Beslenmede glisemik indeksi düşük besinlerin tercih edilmesi, sağlık açısından çok daha faydalıdır. Glisemik indeksi düşük besinler posalı yani lifli gıdalar olduğu için kan şekerini daha iyi bir biçimde kontrol altında tutarlar. Reaktif hipoglisemi denilen şeker hastalığına aday adayı olarak tanımlanan kişilerde yararlı sonuçlar doğurur. Bunun yanı sıra kolesterol, şeker, tansiyon, sindirim gibi sorunlar yaşayan kişiler de lifli yani posalı yiyecekleri tüketmelidirler. Glisemik indeks değerleri düşük olduğu için, bu posalı yiyeceklerin tüketilmesi yararlı sonuçlar gösterirler.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Hocam iyi günler eşimin semen analiz raporunu sormak istiyorum likefikasyon normal görünüm normal hacim 2,8 viskozite normal ph 8,0 lökosit <1 sperm k... devamı