L-arjinin bir amino asittir ve vücudumuzdaki işlevlerin normal bir şekilde ilerlemesi için bulunması gereken bir maddedir. Proteinlerin yapısına katılır, proteinler ise dokuların yenilenmesi, yeni kas inşa edilmesi gibi görevler için kullanılır. Vücudumuz kullanacağı L-arjinin maddesini kendi üretebilir. Kırmızı et, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi kaynakları tükettiğimizde de az miktarlarda almış oluruz. Peki L-arjininin faydaları nelerdir?

Proteinlerin yapısına katılan bu amino asit ayrıca kanda azot oksite dönüşür. Azot oksit kan damarlarının genişlemesini sağladığı için tansiyon, kalp hastalığı gibi dolaşım problemlerinin hafiflemesini destekleyebilir. Bu iki görevi nedeniyle L-arjininin vücuttaki etkileri kalp sağlığı, göğüs ağrılarının hafiflemesi, yaraların iyileşmesi, yeni kas inşa edilmesi, erkek doğurganlığının artırılması gibi süreçlerde görülebilir.

L-arjininin faydaları çok çeşitli olsa da bunların hepsi henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Araştırmalarla desteklenen faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürmek, üre senteziyle ilgili kalıtsal hataları düzeltmek, kalp hastalığının tedavi edilmesi, iktidarsızlığın tedavi edilmesi, prematüre bebeklerde sindirim kanalındaki enflamasyonu azaltmak, şeker hastalarında kan şekerini kontrol altına almak sayılabilir. 

Bunların haricinde L-arjinin birçok diğer problemin iyileştirilmesine yardım potansiyeli taşımaktadır. Bunlarla ilgili daha fazla araştırma gerekse de kan akışını iyileştirebilir, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir, kaygı sorununu hafifletebilir, yanıkların iyileşmesine yardımcı olabilir, konjestif kalp yetmezliği olan kişilerde böbreklerin işlevini iyileştirebilir, spordaki performansı artırabilir. Bunların haricinde araştırmacıların üzerinde çalışmaya devam ettiği farklı alanlar da mevcuttur.

L-arjininin faydalarından yararlanmak isteyen kişilerin herhangi bir takviye almadan önce doktorlarına danışmaları önemlidir. Böylece potansiyel yararları ve riskleri değerlendirilebilir. L-arjinin normal dozlarda güvenli olsa da aşırı dozları ölümcül dahi olabilmektedir. Alınan diğer ilaçlar varsa bunlarla gireceği olası etkileşimler göz önünde bulundurulmalıdır.

Beslenmeyle daha çok L-arjinin almanın en iyi yanı bu yolla aşırı doz almanın çok zor olmasıdır. Protein içeriği yüksek gıdalar L-arjinin açısından da en iyi doğal kaynaklar arasındadır. Bunun için dana eti, tavuk ve hindinin göğüs eti, süt ürünleri tüketilebilir. Et yemeyen kişilerse mercimek, nohut, yer fıstığı, kabak çekirdeği ve soya fasulyesi gibi bitkisel protein kaynaklarını tüketerek daha fazla L-arjinin alabilirler.

İLGİLİ MAKALE

Sünnet

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı