Malzemeler

 

1 büyük boy kereviz
1 soğan
1 havuç
1 domates
1 patates
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Yarım su bardağı haşlanmış nohut
1 çorba kaşığı salça
1 çay kaşığı deniz tuzu, karabiber, kırmızıbiber

Yapılışı

Yapılışı

Kerevizler ufak küp halinde doğranıp limonlu suda bekletilir. Zeytinyağında ufak doğranmış soğan ve havuç pembeleştirilir. Salça, baharatlar, nohut, rendelenmiş domates, küp doğranmış patates, kereviz eklenip karıştırılır ve üzerini geçecek kadar sıcak su eklenir. Kaynadıktan sonra kısık ateşte patatesler yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Kereviz

Kereviz

Kandaki stresi hormonlarını azaltır ve sinir yorgunluğunu giderir. Vücudu kuvvetlendirir. Cinsel gücü ve isteği arttırır, iktidarsızlığı giderir. İştah açıcıdır. Ağız kokusunu giderir. Öksürüğü keser. Kanı temizler. Karaciğer şişliğini ve sarılığı giderir. Sivilceleri azaltır. Gaz söktürücüdür. Böbrek kumunun ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyon, şeker ve prostat hastalarına faydalıdır. Hipertansiyonu ve kolesterolü düşürür. Mideyi kuvvetlendirir. Ağrıları giderir. Cilde tazelik ve parlaklık verir. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Anne sütünü arttırır. Romatizma ve gut şikâyetlerini azaltır.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhaba hocam sımdı yemek yıyıyorum ama faydasını goremıyorum yemek yedıkten sonra karnım agrıyo metebolızmam mı hızlı çalışıyor hızlı çalışıyorsa ne ... devamı