Malzemeler

2-3 dal roka

2-3 dal maydanoz

2-3 dal taze nane

2-3 dal dereotu

2-3 dal su teresi

2-3 dal ıspanak

1 adet yeşil soğan

1 diş sarımsak

1 adet domates

1 çorba kaşığı ayçiçeği çekirdeği

1 çorba kaşığı nar tanesi

1 limonun suyu

2 çorba kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

Yapılışı

Tüm yeşillikler iyice yıkanıp sirkeli suda biraz bekletilir. Sonrasında tüm malzemeler doğranır, sarımsak ince kıyılır. Tüm malzeme salata kabında toplanır, ay çiçeği çekirdeği veya herhangi bir kuruyemiş cinsi (ceviz, badem, fındık, kabak çekirdeği içi) eklenir, nar taneleri (veya avokado dilimleri) serpilip zeytinyağlı, limonlu sos dökülür. Üzerine Kars gravyeri, eski kaşar, otlu peynir, küflü peynir, lor peyniri gibi peynirlerden biri rendelenip serpilebilir.

Salata

Salata

Bol lifli beslenmenin kolesterol  düzeylerini düşürdüğü ve kabızlığı önlediği bugün tıp camiası tarafından kabul edilen gerçeklerdir. Kalp hastalığı, hemoroit, şeker hastalığı, divertikül, iritabl kolon sendromu, kolorektal kanser gibi birçok hastalığa karşı korunmada bol lifli beslenme  önemli yer tutar. Günde 20-35 gram lif alınması öneriliyor ama çoğu insanın günlük alımı sadece ortalama 10-15 gram.  Lif alımınızı artırmak istiyorsanız ve az yiyerek çabuk doyup az kalori almak gibi bir amacınız varsa bunun kolay bir yolu da bol bol salata yemekten geçiyor. Salata kimilerine göre yağsız olmaz. Aslında salataya yağ (zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlar) eklemek, domatesteki likopen ve koyu yeşil sebzelerdeki lutein gibi koruyucu fitokimyasalların emilimine yardımcı oluyor. Salataya avokado eklemek de yapılan ölçümlere göre fitokimyasalların 8-13 kat daha iyi emilmesini sağlıyor. Avokadonun kendi yararları da bunun artısı.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

ben çok terleyen bir yapıya sahibim ellerim de çok fazla terliyor uyurken de çok fazla terliyorum ki bu kış mevsiminde dahi olabiliyor.teşekkür ederim... devamı