Sağlıklı Bir Detox İçin 7 Öneri

Detox kelimesi günümüzde sadece kelime anlamı olan toksinlerden arınmak amaçlı kullanılmıyor çünkü artık rejim yapmak modası geçmiş bir eylem. Yeni trend sağlıklı yaşamı destekleyen ve sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da arınmayı savunan detox! Düzenli çalışan sindirim, sinir ve boşaltım sistemini etkileyen yanlış gıdalar ve kötü alışkanlıklar uzun vadede çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalıkların başında kilo problemleri, sindirim sorunları, mide hastalıkları ve depresyon yer alır. Ancak detox uygulaması doğru yapıldığında kendinizi hem iyi hissettirir hem de kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız için sizlere yardımcı olur. İşte sizler için hazırladığımız sağlıklı bir detox için 7 öneri;

Nefesi Önemsemek

Detoxun temel öğretileri arasında doğru nefes almak vardır. Vücuda ihtiyaç duyduğu oksijeni verirken cömert olmak gerekir.  Nefes alırken iç organlarınızın, hormon salgılayan bezlerin, sinir sisteminin ve en önemlisi beynin oksijene ne kadar ihtiyaç duyduğunun farkında olun.  Eğer gün içerisinde düzenli olarak nefes egzersizleri yapmaya kendinizi alıştırırsanız zamanla daha pozitif düşünen, daha az yorulan ve kendini daha mutlu hisseden birine dönüşürsünüz.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durmak

Sabah uyandığınız andan itibaren uyuyana dek yediğiniz her şeye dikkat etmek detoxun altın kuralıdır. İşlenmiş gıdalar ve fast- food olarak tabir edilen kalorisi yüksek besin değeri düşük çabuk hazırlanan gıdalardan uzak durmalısınız. Bu yiyecekler vitaminler ve minerallerden yoksun olup yüksek oranda basit karbonhidrat, yağ, tuz, şeker ve çeşitli kimyasal maddeler bulundururlar. Bu gıdaların yerine lif yönünden zengin,  besin değeri yüksek, kalorisi düşük ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıdaları tercih etmelisiniz.

Sabah Kahve Yerine Bitki Çayı

Eğer sabah erken saatte uyanıp işe veya okula gidiyorsanız ve kahve içmeden uyanamam diyorsanız bitki çayı tercih edin. İçerisine güçlü bir antioksidan olan bal veya tarçın çubuğu koyarak aroma katabilirsiniz. 
  

Hidroterapiyi Deneyin

Fizik tedavi merkezlerinde uygulanan bir yöntem olan hidroterapiyi eğer yorucu bir gün geçirdiyseniz evinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Banyoya girdiğinizde sırtınıza gelecek şekilde suyu dayanabileceğiniz sıcaklıkta açarak 5 dakika bekleyin daha sonra soğuk suyu açarak 30 saniye bekleyin. Bu yöntemi 3 kere tekrarlayıp daha sonra yarım saatliğine yatağınıza uzanıp gözlerinizi kapatarak dinlenin.

Masaj

Vücudunuzdaki ölü deriyi atmak için banyoda masaj yaparak veya cildinizi keseleyerek rahatlatıcı bir detox yapabilirsiniz.

Yoga

En etkili zihinsel arınmayı sağlayan egzersizlerden biri olan yoga  detox sürecinde olumsuz düşüncelerden, karamsarlıktan ve depresyondan sizleri uzaklaştırır.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı