AA muhabirine açıklama yapan beslenme ve fitness uzmanı Oktay Aslan, yaz ve kış aylarında uygulanacak egzersiz programlarının farklı olması gerektiğini vurgulayarak, ''Yazın 30-40 dakikayı aşan antrenman programlarından uzak durmak gerekiyor. Ağırlık programları ile kardiyo programlarını birleştirmemek lazım. Sabah ve akşam serinliğinde yarımşar saatlik iki antrenman yapılabilir.'' şeklinde konuştu.

Yaz günlerinde antrenman sırasında nabzın kısa sürede yükselebildiğine işaret eden Aslan, ''Yaşınız 30'u geçmişse, kalp krizi riski artar. Karın ve bel bölgeniz genişse, yağlı bir vücudunuz varsa, daha önce uzun süre spordan uzak kalmışsanız, bir anda da spordan çok büyük verim almak için yüklenirseniz, sakatlanmalara, kalp sorunlarına kapı açarsınız'' ifadelerini kullandı.

Video: Beslenme ve Egzersiz

Aslan, bazı spor salonlarında bulunan saunaların da sağlık için bir tehdit oluşturduğunu savunarak, ''Özellikle yazın spordan sonra sıcak duş almamak, soğuk veya ılık duş almak gerekiyor. Kaslar sıcakta gevşer, bozulur, damarlar da kendini bırakır. Kendinizi dinç hissetmeyi beklerken, daha bitkin hissedersiniz. Bir de saunaya girerseniz, kalp krizi riski artar'' diye konuştu.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hicam öncelikle bize vakit ayirdiginiz icin tesekkür ederim. Hocam benim sol gögsümde sıcak inne batmalari gibi agrilar var 3 aydır devam ediyor.sol k... devamı