Fitness salonu üyelik kartınız tozlandı mı? Çalışmalarınıza birazcık yeşil eklemeyi deneyin…

Yapılan bazı araştırmalara göre, dışarıda egzersiz yapan kişiler, kapalı alanlarda ve spor salonlarında spor yapanlara olanla daha aktif oluyor. 11,649 kişinin egzersiz alışkanlıklarının derinlemesine incelenmesiyle yapılan araştırma gösteriyor ki, açık ve yeşil alanlarda spor yapan kişilerin istedikleri vücuda sahip olmaları, kapalı spor salonlarında spor yapanlara göre iki kat daha fazla mümkün.

Sadece daha iyi bir vücut için değil, aynı zamanda daha iyi bir psikoloji için de, açık ve kapalı alanlarda yapılan egzersizlerin doğru bir kombinasyonunun yapılması gerekiyor. Bu şekilde özellikle kadınlarda daha çok rastlanan tansiyon, stres ve düşük duygusal sağlık gibi sorunların üstesinden gelinebiliyor. Özellikle,  fitness salonlarının monotonluğundan sıkılan ve artık açık havada egzersiz yapan kadınların psikolojik sorunlar yaşama ihtimalleri, kapalı alanda çalışan kadınlara oran ile çok daha düşük olmaktadır.

Araştırmacılar neden açık alanda bir parkta koşu yapmanın kişiyi bu kadar olumlu yönde etkilediği, doğanın sinir sistemi üzerinde tam olarak nasıl bir parasempatik etki yarattığı ve kişi nasıl rahatlattığı konusunda emin değil. Fakat bilinen bir şey var ki, güneş ışığındaki D vitamini insanın ruh hali üzerinde ciddi pozitif etkiler yaratabiliyor.

Başka bir teoriye göre, açık havada zaman geçirmek bozulmuş olan dikkati toplamaya yardımcı oluyor ve stres içeren işleri bile kolayca halletmenizi sağlıyor. Yani, açık havada zaman geçiren kişiler kendilerini daha taze ve yenilenmiş hissediyor. Örneğin, iş yerinizdeyken öğle arasında kısa bir yürüyüşe çıkın. Patronunuz size teşekkür edecektir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam kolay gelsin ben uzun zamandır masturbasyon yaparken spermin gelmesini engelliyorum ve Sperm gelmeden masturbasyonu bırakıyorum bunun bi zararı ... devamı