Sağlıklı Beden

Zihin ve beden zindeliği mi? Şekle girmek isteyen birçok insan, zindeliğin yapılı kaslardan daha fazlasının olduğunun farkında değil. Yalnız bedenin kusursuzluğunu destekleyen egzersiz rejimlerinde veya kilo verme planının bir parçası olarak zindelik fikrinde hiçbir sıkıntı yok.

Yüzyıllar önce Batı kültürü beden ve zihin veya ruh arasındaki bağlantı üzerindeki odaklanmasını kaybetti ve her birinin diğerini nasıl etkilediğini bilmiyor. Bir hareket sevgisi geliştirmek size zihinsel zindelikten ayrı fiziksel zindelik kavramını aşmanızda yardım edebilir. Zihin ve vücut zindeliği aracılığıyla sağlığı teşvik eden yaşam boyu bir programa sahip olunabilir.

Egzersiz için ister yogayı ister bir başka hareket biçimini seçin bedenlerimizin iyi hissetmek için hareket etmek üzere yapıldıklarını anımsayın. Böylece düzenli faaliyeti yaşamınıza dahil ettiğinizde genel zihin ve beden zindeliğine yaklaşırsınız. Ama aşırı kilolu iseniz bu zor olabilir. Daha fazla zihin ve beden zindeliği için zihin-beden bağlantınızı iyileştirmelisiniz.

Egzersizi zihninizi ve bedeninizi birleştiren ve stres seviyenizi azaltan bir faaliyet olarak yeniden tanımlayabilirsiniz. Aslında yüksek stres seviyeleri kilo alımı ile ilişkilidir ve kesinlikle aşırı yemeye yol açabiliyor. Yapması hem zevkli hem kolay faaliyetler bulmak herhangi bir egzersiz planı geliştirirken önemlidir.

Kendimizden ne beklediğiniz konusunda gerçekçi olmak önemlidir. Hedeflerinizi düşünün. Koşu bandında 30-60 dakika yaşamınızın bu noktasında makul bir süre mi? Kendiniz için bu beklentiyi oluştururken kendinizi başarısızlığa mı başarıya mı ayarlıyorsunuz? Biraz esneme ve koşu bandında daha kısa süre sizin için daha zevkli olmaz mı?

Yaşam tarzınıza ve arzularınıza uyan bir egzersiz planı geliştirmek çok önemli. Uzun vadede kilo vermenin, programın gerçekte nelerden oluştuğundan çok kişinin programına bağlı kalıp kalmadığı ile daha yakından ilgili olması şaşırtıcı. Nazik ve zevkli bir programın aradığınız uzun vadeli kazançlara götürmesi daha olası.

Egzersiz hakkında ya hep ya hiç düşüncesi bizim önce çiğneyebileceğimizden daha fazlasını ısırmamıza ve sonra toptan ayrılmamıza yol açıyor. Ocak ayında bir spor salonuna gidin ve Stairmaster’ı kullanmayı deneyin. Kuyrukta bekleme olasılığınız yüksek. Ama Mart veya Nisan’da genellikle birçok boş makine bulursunuz.

Zindelik hedeflerinizi tercihlerinize uydurmanız da önemlidir. Bazı insanlar akşam evden çıkıp spor salonuna gitme fikrini sever. Diğerleri evde kalıp stresli bir günün taleplerinden sonra daha sakin egzersizler yapmayı tercih eder. Her iki yaklaşım veya ikisinin birleşimi iyileşmiş zihin ve beden zindeliği ile sonuçlanabilir.

Sizin için önemli olan kendinizi bilmeniz ve kendinizi ciddiye almanızdır. Akşamları evde olmayı seviyorsanız, evde yapılacak şeyler bulun veya arkadaşlarla veya ailenizle ara sıra yürüyüşler yapmayı düşünün. Eğer başkalarının eşlik etmesini arzuluyorsanız spor salonuna gidin. Sizi en çok neyin memnun edeceğini düşünün ve iç sesinizi takip edin.

Zinde Zihin

Yiyecek ve beden meseleleri ile kafaları meşgul birçok insan başkalarının ihtiyaçlarına çok fazla dikkat ederken kendi ihtiyaçlarına çok az aldırırlar. Sayısız faaliyetle çocuklarınıza faydalı olmayı isteyebilirsiniz ama eklenen stres aile içinde bir dengesizliğe sebep olabilir. Kendi programınıza (veya ailenizin) bakıp kendiniz için zamanı yeniden programlayabilir misiniz? Hayır demek nasıl olurdu?

Uzun vadeli kilo verme zaman alabilir. Ve sonuçları hemen görmediğimizde moralimiz bozulabilir. Ama egzersiz programının sürdürülmesi fizikselin yanında zihinsel esenlik ile ilişkilidir. Tartıdaki sayılara odaklanmamız bizi nerelere götürdü? Bazıları bizi daha sert düşüncelere, daha fazla tıkanırcasına yemeye ve çoğu kişi daha az zindeliğe götürdüğünü söyleyecektir.

Hemen şimdi yapabileceğiniz en iyi egzersiz tartınızı çöpe atmak olabilir. Egzersiz programınız hakkında ne hissettiğinize odaklanın. Zevk aldığımız ve sürdürebildiğiniz bir şey mi? Stres seviyenizi azaltıyor, zihniniz ve bedeniniz arasında bir bağlantıyı sağlıyor mu? Öyleyse muhtemelen onu sürdürürsünüz; zihin, beden ve ruh zindeliği sizin olur.

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan doktorunuza görünmenin ve tavsiyelerine uymanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. O halde kendinize nazik davranmaya ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda gerçekçi olmaya çalışın.

Toplumumuzda sağlık ve zindeliğe nasıl yaklaşılacağı konusunda çok büyük bir karmaşa var. Daha önce kilo vermeyi denemiş ve başarısız olmuş olabilirsiniz. Ama toplum olarak diyet yapmada ve kilo vermede başarısız olmadığımız olasılığını düşünün. Aslında diyet yapmak zindelik için etkili bir araç olarak bizi yüzüstü bıraktı.

Zihnin ve bedenin zindeliği bir bütün oluşturduğunu ve egzersizin toplumumuzda çok dar bir şekilde tanımlandığını anımsayın. Bu yüzden egzersizi; stresi azaltan ve zihninizle bedeninizi birbirine bağlayan herhangi bir faaliyet olarak yeniden tanımlayın. Böylece egzersiz planınıza devam etmeniz ve aradığınız sonucu elde etmeniz daha olası olacaktır.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı