Nedir

‘Siz/Diyettesiniz’ Nedir?

‘Siz/Diyettesiniz’ Dr. Mehmet Öz ve yardımcı yazarı Dr. Michael Rozien’i ünlü yapan çok satan bir kitaptır. Bilimsel temellere dayanan ve özellikle sağlıklı bir kalbi engelleyen karın bölgesindeki yağları hedefleyen diyetleri içeren  ‘Siz/Diyettesiniz’ kilo vermeyi değil iki haftada belinizde 6 santimlik incelmeyi vaat ediyor.

Bu kitabı diğerlerinden ayıran temel nokta kiloları ve kiloların sağlıkla ilişkisini değil bel bölgesindeki yağları hedeflemiş olmasıdır. Yazarlara göre bel ölçüsü kilodan çok daha önemli. Beliniz ince, keyfiniz yerinde.

Tartıyı bırakın, kendinize bir mezura alın diyor yazarlar çünkü mezurayla sağlığınızı ve fazla kilolarınızı daha rahat ölçeceksiniz.

‘Siz/Diyettesiniz’de diyetler, egzersizler, kilo vermek ve bel ölçünüzü küçültmek için reçeteler var. Doktorlar yağ depolanması, yağ yakılması, genetik bilimi ve sağlıkla olan ilişkisi, fiziksel aktivitenin önemi ve vücudun nasıl işlediği üzerine çok anlamlı bilgiler veriyorlar.

Sağlığınızı iyileştirecek ve karnınızdaki fazlalıkları gidererek kilo vermenize yardımcı olacak tavsiyeler ve araçlar da kitaba dâhil edilmiş.

Neler Yiyebilirsiniz

‘Siz/Diyettesiniz’de Ne Yiyebilirsiniz?

‘Siz/Diyettesiniz’ diyetine daha sağlıklı besinler yiyerek ve düzenli yürüyüş yaparak iki haftalık bir yenilenmeyle başlıyorsunuz. Bu aşama şeker, beyaz ekmek gibi sağlıksız karbonhidratlara aş ermekten vazgeçmeniz ve diyet boyunca kendinizi doymuş hissetmeniz içindir.

‘Mutfağınızı içinde trans yağ, şeker, yüksek früktozlu mısır şurubu içeren besinlerden arındırmanız, bunların yerine tam tahıllılarla ve meyve sebzelerle doldurmanız önemlidir.

Bu aşamada üç ana öğün ve derin bir uyku çekebilmeniz için yatma saatinizden birkaç saat önce olmak üzere bir ara öğün yemelisiniz. Tatlı ve şekerlemeye sadece ise iki günde bir izin var.

Ancak bir hatırlatmamız var. ‘Siz/Diyettesiniz’deki kahvaltı, öğle yemeği ve ara öğünler için verilen yiyecek listesini belki biraz sınırlı bulabilirsiniz. ‘Fazla çeşit olduğunda yeme hissi tetikleniyor, o yüzden yemekleri fazla düşünmeden seçmenizi öneriyoruz ki midenizi fazla doldurmayın,’ diyor Rozien. Bu diyeti yapanların akşam yemekleri için daha fazla seçenekleri var.

Nasıl İşe Yarıyor

‘Siz/Diyettesiniz’ Nasıl İşe Yarar?

‘Bir Amerikalının kilosu ortalamanın aşağı yukarı 17,5 kilo üzerinde, beli de olması gerekenden yirmi santim daha kalın,’ diyor Rozien. ‘Siz/Diyettesiniz’in amacı aşağıdaki 4 adımlık süreçle açlık hissini durdurmak ve yağ yakıcılarınızı harekete geçirmektir.

 

  • Belinizi ölçerek
  • Günde 30 dakika yürüyüş yaparak (yanınızda bir arkadaşınızla - ki programa sadık kalın-)
  • Buzdolabınızı temizleyerek
  • Günde iki öğünü düşünmeden yiyerek

Bel kalınlığı insülin direncini ve inflamasyonu arttırır,’ diyor Rozien, ‘bu da kan şekerinin, açlık hissinin sinyallerini veren kaslara ve beyin hücrelerine gidişini engeller.’

‘Siz/Diyettesiniz’ her gün en az 30 dakika yürüyüş öneriyor, bu yürüyüşleri 10 dakikalık bölümler halinde bile yapabilirsiniz. Egzersizi hayatınızın öncelikleri arasına katmanız hem psikolojik disiplin sağlıyor hem de diyete uymanıza yardımcı oluyor, diyor yazarlar.

Bu diyette ayrıca kas yoğunluğunu arttırmak ve metabolizmada oluşan doğal yavaşlamayı dengelemek için her gün beş dakika streching, haftada üç kez de güçlenme egzersizleri var. Kitap herhangi bir kulübe üye olmadan, herhangi bir alet edevat kullanmadan evinizde nasıl streching ve güçlenme egzersizi yapacağınızı resimlerle gösteriyor.

Uzmanlar Ne Diyor

‘Siz/Diyettesiniz’ Hakkında Uzmanların Görüşleri

‘Siz/Diyettesiniz’in çok satmasının sebebi kitabın diyeti bir eğlence haline getiren sağlam bir yapısı olması. ‘Bilimsel temellere dayanan bilgiler herkesin anlayacağı, kolay okunan ve komik bir biçimde sunulmuş,’ diyor Amerikan Diyet Birliği sözcüsü Elisa Zied. Diyet insanlara çekici geliyor; vücutlarının nasıl işlediğini ve bellerini nasıl incelteceklerini öğrenmek hoşlarına gidiyor.’

‘Siz/Diyettesiniz’ diyet kitaplarından sıkılan ve diyete eğlenceli bir bakış açısıyla yaklaşmak isteyenler için birebir. ‘Mükemmel çizimlerle vücudunuzu ve nasıl işlediğini öğreniyorsunuz; üstelik daha fazla bilgi edinmek isteyenler için tıbbi bilgiler de içeriyor,’ diyor kitabın kişilerin görünüşünden öte sağlıkları için bellerini inceltmelerini hedefleyen pozitif yaklaşımını, egzersizlerini ve gerçekçi hedeflerini beğenen Zied.

‘Siz/Diyettesiniz’ bel bölgesi kalın olanlar için ideal olmasına rağmen Zied herkese uygun tek bir beden ölçüsü hedeflenmesine karşı. Bununla ilgili olarak ‘herkes farklıdır, fazla kilolar belinizin altında toplanmışsa bu diyet sizin kişisel gereksinimlerinize uygun olmayabilir,’ diyor. Ayrıca kitabın çoğu mantıklı tavsiyelerle dolu olmasına rağmen bazılarının aşırıya kaçtığını, bazılarının da tıbbi araştırmalarla henüz kanıtlanmadığını da ekliyor.

Zied ayrıca her gün aynı yemeklerin yenmesini de aşırı ve gereksiz buluyor. Sağlıklı bir diyet için insanların hayat tarzlarını değiştirmesine yardımcı olmak amacıyla profesyonel yardım eşliğinde yavaş ve kademe kademe bir yaklaşım öneriyor.

Düşünceler

‘Siz/Diyettesiniz’: Genel Değerlendirme

Aşırıya kaçan ve moda olan diyetlerden sıkıldıysanız ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek istiyorsanız ‘Siz/Diyettesiniz’ sizin için kalıcı kilolara doğru sağlam bir adım olabilir; üstelik belinizi incelterek kronik hastalıklara yakalanma riskinizi  de azaltır.

‘Siz/Diyettesiniz’in sağlıklı yiyecek seçimlerine, açlık ve doygunluk hissine ve düzenli egzersize verdiği önemle daha sağlıklı bir insan olabilir, diyetinize daha sadık kalabilir, belinizi inceltebilirsiniz.

Dyt. Sanem APA

Hayırlı günler hocam,32 yaşında bir erkeğim.Benim vücudumda yağlanma var,gerekli diyet ve sporu yapmaktayım.Genel olarak kilo vermiş durumdayım.Ama öz... devamı