Nedir

South Beach Diyeti Nedir?

Çok benzer görünebilirler ama South Beach Diyeti Atkins diyetinin kalbi koruyan versiyonu. Yine de çok ortak noktaları var.

South Beach diyeti de Atkins diyeti gibi doktorların yazdığı bir diyet. South Beach diyetinin yazarı Miami Beach’teki Mount Sinai Kalp hastalıklarını önleme merkezinin başhekimi kardiyolog Arthur Agatston.

South Beach de Atkins gibi karbonhidratları kısıtlıyor. Evet, ‘iyi’ karbonhidratlara izin var. Ama South Beach diyeti yapanlar patatese, meyveye, ekmeğe, yulaf ezmesine, pilava, makarnaya, pancara, havuca ve mısıra ilk iki hafta hoşça kal demeli. Sonrasında da bu yiyeceklerin çoğunun yenmesi istenmiyor.

South Beach de Atkins gibi çok sıkı bir başlangıç dönemi ve sonrasında uzun süreli bir yeme periyodu veriyor. Aralarında sadece iki fark var:

Yağlar: South Beach Diyeti sağlıksız yağları yasaklıyor ama sağlıklı olanları kesinlikle öneriyor.

Karbonhidratlar: South Beach diyeti karbonhidrat gramlarını saymıyor. Atkins diyeti kişiyi şeker yakan bir makine olmaktan çıkartıp yağ yakan bir makineye dönüştürürken South Beach diyeti karbonhidratlarda ne kadar şeker olduğuna bakıyor. Az şekerli karbonhidratlar (düşük glisemik indeksli, kan şekerini hızla yükseltip düşürmeyenler) iyi şekerler. Diyetin bu kısmı Şeker Eriten diyetini uygulayanlara tanıdık gelecektir.

Agatston’ın dediği gibi diyeti, tam olarak, düşük şeker veya düşük yağ diyeti değil.

Neler Yiyebilirsiniz

South Beach Diyetinde Neler Yiyebilirsiniz?

South Beach diyetinde aç kalmayacaksınız. Aslında bakarsanız Yaşamlık Beden diyetinde olduğu gibi South Beach diyetinin yöntemli ara öğünleri var. Ara öğünleri atlıyorsanız, diyeti gerektiği gibi yapmıyorsunuz demektir.

Kalori sayma ya da porsiyonlara dikkat etme derdi yok. Ama mideyi tıka basa doldurmak da yok. Ana fikir normal porsiyonlarla yemek. Çoğumuza normal porsiyonlar ilk başta küçücük gelebilir ama açlığımızı gidermek için mükemmeller.

Yukarıda da söylendiği gibi şeker yüklü karbonhidratlar menüde yok. Bunlara pilav, patates ve pancar, mısır gibi şeker düzeyi yüksek bazı sebzeler de dâhil. Börek çörek ve şeker yüklü tatlılar da yok. Alkol diyetin başlangıç döneminde yasak, sonrasında da sınırlı.

Menüde neler var peki? Diyetin üç aşaması aşağıdaki gibi:

14 günlük başlangıç bölümünde ekmek, patates, makarna, unlu mamuller ve meyve yasak. Alkolün damlasını ağzınıza koymanıza izin yok. Diyet birkaç gün geçtikten sonra bunları zaten özlemeyeceğinizi söylüyor. Süt ürünlerine gelince, bir porsiyondan fazla az yağlı ya da yağsız süt, yoğurt ve kaymaktan fazlasına izin yok.

‘Karbonhidratla yeniden tanışma’ döneminde yasaklanan yiyeceklerin bazıları yavaş yavaş menüye yeniden ekleniyor. Hepsi değil ama mesela makarnaya düşkünseniz biraz yiyebiliyorsunuz. Havuç ilk listede yasakken ikinci aşamanın başlangıcında havuç yiyebiliyorsunuz. İlk aşamada yasak olan domates ve soğan ikinci aşamada yenebiliyor. Meyveler de menüye giriyor. İstediğinizi seçip yiyebiliyorsunuz. Ama sadece ara sıra, bazı bazı. Bu ne kadar böyle sürüyor? Hedeflediğiniz kiloya varana dek.

Nasıl İşe Yarıyor

South Beach Diyeti Nasıl İşe Yarıyor?

South Beach diyeti Amerikalıların karbonhidratlara bayıldığının gözlenmesi üzerine kurulu bir diyet. Başlangıç bölümünün sebebi bu. İlk iki hafta insanların karbonhidratlardan kurtulmasına odaklanmış. Yine aynı sebeple diyet boyunca karbonhidratlar hep çok kısıtlı.

İşlenmiş karbonhidratlar diyor, South Beach teorisi, daha hızlı sindiriliyor. Bu da insülin seviyesinin (vücutta şeker üreten hormonun seviyesi) hızla yükselmesine sebep oluyor. Bu hızlı yanan yağlar kullanıldığında yükselen insülin seviyesi yüzünden daha fazla acıkıyorsunuz. Peki, sonra ne yiyorsunuz? Yine karbonhidrat elbette.

Uzmanlar Ne Diyor

Uzmanlar South Beach Diyeti Hakkında Ne Diyorlar?

Cleveland Klinik’in yöneticisi ve Amerikan Diyet Birliği’nin eski sözcüsü diyetisyen Cindy Moore South Beach diyeti hakkında düşündüklerini ile görüştü.

Moore, diyetin sağlıklı diyet kriterlerinin çoğuna kesinlikle uyduğunu söylüyor. ”Meyve, sebze, tam tahıllılar, yağsız proteinler açısından zengin bir diyet” diyor. Dahası, ana yemek gruplardan herhangi birini yasaklamıyor.

Ancak Moore, başlangıç aşamasında kaybedilen kiloların çoğunun su olduğunu vurguluyor. Bu kadar çok sıvı kaybı insanın elektrolit dengesini bozabilir. Bu sebeple diyet yapıyorsanız bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı eşliğinde yapmanızda fayda var.

South Beach diyeti çok popüler olmasına rağmen, Doktor Moore, “Her kiloda insanın yapabileceği tek bir diyet yoktur’ diyor. Bir diyetisyenin South Beach diyetini size uygun hale getirmesi en güzelidir.

 

Düşünceler

Kafadaki Yiyecekler

Popüler diyetlerin çoğu başlangıçta elbette hevesten işe yarar. Ayrıca verilen ilk kiloların çoğu sıvıdır, yağ değil. Zamanla dokular yeniden su kazanır. Bunda can sıkıcı herhangi bir durum yok. Eğer daha az yiyorsanız, daha sağlıklı besleniyorsanız, yeterince egzersiz yapıyorsanız zaten kilo verirsiniz.

South Beach diyetinin bir artısı insanı iki arada bir derede bırakmaması. Okuyucuya da kitabı ödünç verdiği kişiden almayacak kadar diyetten sıkılana dek sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşam tavsiye ediyor.

Diyet yapma amacınız sadece görünüşünüzü güzelleştirmek olabilir. Bunda tuhaf bir şey yok. Ama sağlıklı olma sebebiniz güçlü bir kalbe, güçlü ciğerlere, sağlıklı kemiklere sahip olmak istemenizdir. Bunda da tuhaflık yok.

 

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı