Trigliseritler Nedir?

Trigliserit seviyelerinin düşürülmesi, kalp hastalığına yakalanma riskinizin azaltılmasında önemli bir rol oynar. Kan akışında gözlenen yüksek seviyelerde trigliserit, koroner tıkanıklığının ilk işaretidir, bu sebeple ciddi kalp sorunlarını engellemek için trigliserit seviyenizi nasıl düşürmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Trigliseritler nelerdir?

Trigliseritler, vücudunuzda depolanan yağ birikintileri için kullanılan bilimsel bir terimdir. Aşağıda nasıl oluştuklarına dair kısa bir açıklama bulunmaktadır:

Vücudunuz yediğiniz karbonhidratları, glukoza dönüştürür ki hücreleriniz enerji olarak kullanabilsin. Hücreler ihtiyaçları olanı aldıktan sonra, vücudunuz fazla glukozu karaciğerinize geri gönderir ve glikojene çevrir. Glikojen daha sonra kaslarınızda depolanabilir. (Vücut geliştirenler daha fazla karbonhidrat yiyebilir veya depolayabilirler çünkü kasları ortalama bir insanınkinden daha büyüktür.)

Glikojen kapasitenize ulaştıktan sonra fazla glikojen yeniden karaciğerinize gönderilir, burada trigliserit haline gelir ve yağ olarak depolanır. Hepimizin bildiği gibi vücudumuzda bu yağ için sonsuz depolama alanı vardır.

Ancak trigliseritlerden bazıları yağ olarak depolanmazlar ama kan akışınızda kalırlar ve problem de burada başlar. Aşırı trigliserit kanınızı koyulaştırır, yoğunlaştırır; bu durum nihayetinde kalp krizine veya felce sebep olan pıhtılaşma ve tıkanma olasılığını arttırır. Trigliserit seviylerinizi mümkün olduğunca düşük tutmak bu yüzden böylesine önemlidir.

Düşük Trigliseritler

Trigliserit seviyelerini nasıl düşük tutarsınız?

Birçok doktor, trigliseritlere yeterince önem vermeden daha çok kolesterol üzerinde yoğunlaşır. Oysa kolesterol ve trigliserit seviyeleriniz yüksekse kalp hastalığına yakalanma olasılığınız katlanarak yukarı çıkar. Bu yüzden her iki göstergeye de dikkat edilmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi trigliserit seviyeleri, yediklerinizle doğrudan ilişkilidir. Kandaki glukozu arttıran herhangi bir şey potansiyel olarak trigliseritleri de arttırır, bu yüzden glukoza çevrilebilen besin alımlarını mümkün olduğunca azaltmalısınız.

Atılacak en önemli adım karbonhidrat alımınızı azaltmaktır. Günümüzün en popüler diyetlerinin tümü -Atkins, South Beach, Zone vs.- düşük karbonhidrat diyetine dayanmaktadır çünkü glukozun, trigliseritlere (yağlara) çevrilmesini tetikleyen karbonhidrat alımındaki artıştır. Yapılacak daha fazla çalışma, karbonhidrat yağ ilişkisini kanıtladıkça düşük karbonhidrat diyeti gittikçe daha fazla doktor ve beslenme uzmanı tarafından tavsiye edilecektir.

Aşırı şekerden de kaçınılmalıdır, çünkü glukoza ve karbonhidratlarda olduğu gibi şeker de trigliseritlere çevrilir.

Yardımcı Besinler

Trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı belli başlı besinler nelerdir?

Kolesterolü düşüren besin maddelerinin çoğu doğal olarak trigliserit seviyelerini de düşürmeye yardımcı olacaktır.

1966 yılında yapılan bir araştırmada düşük karbonhidrat diyetiyle kombine edilen omega 3 yağ asitlerinin ve C vitamininin trigliserit seviyelerinizi çarpıcı bir şekildeazalttığı ortaya konmuştur. Omega 3 yağ asitleri kolesterole de yardımcı olabiliyor.

Trigliseritler aslında yağ ise, beslenmenizde yağdan da kaçınmanız gerekmez mi?

Tek kelimeyle HAYIR! Yumurta ve tereyağında bulunan doğal hayvansal yağlar gerçekten gereklidir -vücudunuzun birçok işlevi yerine getirmek için besin yağlarına ihtiyacı vardır. Fakat sağlıksız yağ çeşitlerinden kaçınmalısınız -margarinde, işlenmiş ve rafine gıdalarla fast food yiyeceklerinde bulunan trans yağlardan ve hidrojenize yağlardan kaçınmalısınız. Transyağlar kimyasal olarak değiştirilmiş maddelerdir ve bu yüzden vücudunuz bunlarla nasıl doğru bir şekilde baş edeceğini bilmez. Vücudunuza yabancı olduklarından sağlığınız için tehlikelidirler.

Özet olarak yağsız bir diyet izlemek tehlikeli olabilir. Vücudunuzun her gün belirli miktarda sağlıklı yağa ihtiyacı vardır. Ancak gıdaların daha uzun ömürlü olmaları için suni yoldan işlenmiş sağlıksız yağlar ile trans ve hidrojenize yağlardan kaçınmanız gerekir. (Haftalardır orada bekleyen fast food burgerinin tadının taze olmasının sebebi budur!)

Trigliserit Ölçümü

Trigliseritleri Düşürmek- Trigliserit seviyelerinizi ölçtürün

Bir sonraki kan tahlilinizde trigliserit seviyelerinizi de ölçtürmeye dikkat edin. Trigliserit seviyeleriniz ister yüksek ister düşük olsun bu sayfadaki ipuçlarına uyarak üzerinizde düşeni yapmalısınız.

Kanınızdaki normal trigliserit seviyesi 199mg/dL civarında olmalıdır. Bu, ortalama sağlıklı insandaki trigliseritlerin seviyesidir.

Kanınızdaki en iyi trigliserit seviyesi 100mg/dL’nin altındadır.

Diğer üç kan testi ile birlikte trigliserit testi, kalp hastalığına yakalanma riskiniz olup olmadığını gösterecektir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

selam hocam 18 yaşındayım 1 bucuk senedir göz tansiyonu var ilk farkettigimde doktora gittik göz tansiyonu dedi tansiyonumu ölçtügünde sag gözüm 49 ... devamı