Malzemeler

250 gram kuşbaşı et
1 adet soğan
1 adet patlıcan
1 adet kabak
1 adet patates
1 adet havuç
250 gram taze fasulye
100 gram bamya
3 adet sivri biber
3 adet domates
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı deniz tuzu

Yapılışı

Yapılışı

Kuşbaşı etler, yemeklik doğranmış soğan ve yağ ile beraber tencereye alınarak suyunu çekene kadar arada bir karıştırılarak pişirilir. Patlıcan, kabak, havuç ve patatesler yarım parmak uzunluğunda küp küp kesilir. Domatesler ve biberler yemeklik doğranır. Fasulyeler ayıklanıp, yarım parmak uzunluğunda kesilir. Bamyalar koni şeklinde ayıklanır. Bütün sebzeler etlerle karıştırılıp, tuz eklenir. Üzerine 1,5 su bardağı su eklenir. Kapağı kapalı olarak ateşte pişirilir.

Sivri Biber

Sivri Biber

Biberler, içerdikleri antioksidan ve diğer maddelerle bedenin birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır; felç geçirme ve katarakt tehlikesini en aza indirger.C vitamini yönünden zenginliği sayesinde biberler, bedenin hastalıklara direncini artırır, soğuk algınlığının ilk aşamasında iyileştirici olur. Biberler, içerdiği yüksek orandaki lif nedeniyle pekliğe (kabızlığa) iyi gelir. Özellikle acı biberler akciğerlerin ilacıdır. Balgam söktürücü işlevleri vardır; kronik bronşit ile anfizemi önler ve hafifletir; solunum zorluklarını giderir. Gene acı biber, damarlarda pıhtılaşmış kanı çözer, ağrı geçirir ve hastaların kendisini iyi duyumsamalarını sağlar. Ayrıca tüm biberler mideyi uyarır, sindirim salgılarını artırır. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. İdrarı artırır, tüm bedeni uyana olurlar.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam size ulasmak için verilen numara mesgul nigdeden geldik ama bir türlü ulasamadik lütfen yardimci olurmusunuz... devamı