Malzemeler

3 adet yufka
Yarım su bardağı zeytinyağı

1 su bardağı ufalanmış beyaz peynir
Yarım su bardağı kıyılmış maydanoz

Yapılışı

Yapılışı

Peynir ve maydanoz karıştırılır. 1 tatlı kaşığı iç, üçgen kesilmiş yufkanın uzun tarafına konur. İki kenar dıştan içe doğru sarılarak kapatılır. Yufkanın ucu suyun içine batırılıp yapıştırılır. Tüm yufkalar bitene kadar bu işlem tekrarlanır. Geniş bir tavada zeytinyağı ısıtılır, börekler her tarafları altın sarısı rengini alana kadar orta ısıda kızartılır. Kızaranlar kağıt havlu üzerine konup fazla yağı çektirilir.

 

Peynir

Peynir

Peynir, süt ürünleri arasında besin değeri en yüksek olanıdır. Protein, mineraller ve vitaminler gibi temel maddeler bakımından zengin bir kaynaktır. A, B ve E vitaminleri, kalsiyum ve fosfor içerir. Peynir protein açısından sütle aynı gereksinimi karşılayacak değerdedir. Özellikle beyaz peynir ve lor peynir, protein açısından zengindir. 100 gram peynir yetişkin bir insanın günlük mineral ihtiyacını karşılar. Peynir, kolay hazmedilir ve diğer gıdaların da hazmedilmesine yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle de sofraların baş tacıdır. Peynir, toplam yağ alımını çok az arttırmaktadır. Ayrıca kolesterol oranı en düşük gıdalardan biridir. Peynirde laktoz yoktur ya da düşük oranda bulunur. Bu nedenle peynir, sütü sindirmekte zorlanan kişiler için alternatif bir gıdadır. Peynir, çocuklarda boy uzamasını önemli ölçüde artırır, kemik gelişimine yardımcı olur. Kadınlarda da kemik yapısının güçlü kalabilmesini sağlar. Ayrıca diş sağlığı için vazgeçilmez bir besindir.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Merhaba, 1 hafta önce laparoskopik tüp mide ameliyatı oldum, 1 hafta geçti şuan gayet iyiyim. Fakat sigara kullanıyordum ve şuan epey zorlanıyorum, te... devamı