Bu yaş grubundaki çocuklar gün içindeki olayları çok farklı yaşadıkları ve bazı deneyimleri yeni edindikleri için, bazen çok stresli bir şekilde uykuya geçebilmektedirler. 

Uykunun içerisindeki deri uyku bölümü çocuklarda çok yoğundur. Bu derin uykudan ortaya çıkan kısmi uyanıklıklar, çocukların gündüz yaşadıkları stresi uykuda açığa çıkarmalarına neden olabilir. 

Yaşlılardaki uykuda konuşmalar ise, çocukların uykuda konuşmalarından biraz daha farklıdır. Onların konuşmaları genellikle rüya döneminde ortaya çıkar. Rüya döneminde kas aktivitesinin normalde sıfır olması gerekirken, sıfıra düşmediği durumlarda REM uykusu davranış bozukluğu denilen bir hastalık ortaya çıkar. Ve onlar günlük yaşamlarındaki şeyleri değil, rüyalarında gördükleri şeyleri konuşurlar. 

Çocuklarda ortaya çıkan konuşmalarda ise, günlük yaşamın stresine ait konuşma bulgularına rastlanır. Örneğin çocuk bir arkadaşıyla kavga etmişse, arkadaşının ismini sayıklar ya da onunla kavga ediyormuş gibi davranır. Dolayısıyla çocuğun gündüz yaşadıkları gece uykusunda öğrenilebilir.

Uzm. Dr. Banu TAŞCI FRESKO

şeker hastalarında uykuda konuşma görülürmü teşekkürler... devamı