Vajinismus tedavisi kolaymı, kaç seans sürer?

Çoğu vajinusmuslu kadın için penisin vajinaya girmesi gereksiz ya da anlamsızdır. Zihin sürekli korkularla meşguldür ve tedaviye genelde motivasyonsuz ve gönülsüz gelinir. Yani vajinismuslu kadının bir yarısı tedaviye gelmek isterken diğer yarısı tedaviden kaçmak ister ve  çoğunlukla bir ilaç ya da tek seanslık çözümler peşinde koşar. Bu tür yaklaşımlar çoğunlukla hayal kırıklığı ile sonlanır.

Yaklaşık 15 yıldır vajinismus hastalarıyla çalışan bir uzman olarak çok net bir biçimde vajinismus sorununda  en pratik ve kolay tedavi biçiminin cinsel terapi yöntemi olduğunu vurgulamak isterim;  acı, kanama, zorlama, mahremiyet ihlali, kontrol kaybı gibi vajinismuslu bir danışanın korkabileceği hiçbir öneri olmadan basamak basamak tedaviye yanıt yaklaşık yüzde 95'tir. Ortalama tedavi süresi 5 seanstır. Bu seanslar dirençli vakalarda uzayabilir. Tedavi bitiminde kişilerin tepkisi çoğunlukla "korktuğumuz bumuydu ? biçiminde  şaşkınlık ve mutluluk ifadeleri olmaktadır.

Kas egzersizleri; Tedavide önemli bir yer tutar, kasılmaya karşı koşullanmış vajinal kaslarda ki bu kısır döngü, basit "kas-gevşet” egzersizleri ile kırılır,

Cinsel bilgilenme: Anatomik bilgilenme, ağrı, zar, kontrol gibi kavramlarda değişimi hedefler.

Duyarsızlaşma; Çok hassas olunan bir durumla basamak basamak yüzleşmek anlamına gelir.

Bilinçaltı programlama yöntemi; belli olumlamalar, telkinler ve imajinasyon tekniği vs ile olumsuz hedef, olumlu hedefe döner.

SONUÇ: Vajinismus tedavisi oldukça kolay, basamak basamak yapılan ve kadının kontrol duygusu ile rahatlıkla uygulanabilecek bir tedavidir.

Detaylı bilgi için lütfen 5321136910 nolu telefonu arayın ya da www.evlilikvebosanma.com u ziyaret edin

 

İLGİLİ MAKALE

Vajinismus Nedir?

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

Hocam vajinismus tedavisini yapiyor musunuz? Ortalama kac seans suruyor acaba?... devamı