Vücut Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

Baş, boyun, sırt, kas veya eklem ağrıları çeşitli sebeplerle ortaya çıkar. Yanlış uygulanan egzersiz hareketleri, vücudun potansiyel performansının üzerine çıkılarak zorlanması, stresli bir yaşam veya kaza esnasında alınan darbeler gibi birçok etmen sizlere zor günler yaşatabilir ancak tüm bu ağrıları hafifletecek doğal çözümler de yok değil. Özellikle vücut ağrılarına iyi gelen bitkileri sizler için araştırdık;

Morlukları Ortadan Kaldırın

Vücudunuza aldığınız en ufak bir darbede cildiniz morarıyorsa damarlarınızı güçlendirmek ve moraran bölgeyi iyileştirmek için pelin otu, papatya ve güvercin ağacı kaynatıp sihirli bir iksir hazırlayabilirsiniz. Bitkileri kaynatıp soğuması için beklemeye aldığınızda morarmış olan bölgeye uygulayarak iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kas ve Eklem İltihabı

Kas ve eklem iltihabının yol açtığı ağrılar için en etkili bitki zerdeçaldır. İçeriğindeki kurkumin maddesi iltihabı azaltır bu yüzden ister bitki çayı olarak tüketin isterseniz de yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz.

Kas Gerginliği

Kas spazmları veya gerilmeler için papatya yağı, biberiye, ısırgan otu, nane, okaliptüs ve lavanta yağı iyi gelmektedir. Ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulayabileceğiniz bu yağlar kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur.

Kas ve Eklem Ağrıları

İçeriğindeki kapsaisin maddesi sayesinde kırmızı biber ağrılı bölgelere uygulandığında kan dolaşımını hızlandırarak fazla efor sarf etmiş kaslardaki ağrıların azalmasını sağlar.

Op. Dr. Aytun AKTAN

adetten 1hafta sonra 2gün gelen kahverengi leke ve adete 9gün var aşırı gaz ve göğüslerde kasıklarda ara ara ağrı... devamı