Yogalates

Yogalates. Yogilates. Yoga latte? Adın aklınızı karıştırmasına izin vermeyin. Yeni bir trend var. Hangi şekilde okursanız okuyun, yoga ve pilates vücudunuza ve ruhunuza faydalı.

Nasıl okursanız okuyun yoga ve pilates artık birbirlerine çok bağlılar. Trend tüm Amerika’da sağlık kulüplerine ve spor salonlarına girdi.

Yogilates 1997’de sertifikalı pilates eğitmeni ve kişisel antrenör Jonathan Urla tarafından yaratıldı. Bu yıl Louise Solomon Yogalates adıyla kendi versiyonunu yayımladı.

Herkesin bu yeni trend hakkında bir görüşü var, lehine veya aleyhinde. Kitapların yanında videoteypler, DVD’ler ve kurslar ortaya çıkıyor. Ne olduğunu anlamak için fitness uzmanlarına sorduk.

Faydası

Eğrinin Ötesinde

Yoga dayanıklılık, esneklik ve ruhsallık üzerinde yoğunlaşan doğu Hindistan geleneği. Pilates yaklaşık yüzyıl önce Alman Joseph Pilates tarafından yaratıldı. Pilates karın bölgesinin, vücudun çekirdeğinin derin kaslarında dayanıklılık oluşturmaya odaklanıyor.

Her iki uygulama da spesifik duruşların alınmasını içeriyor. Her ikisi de doğru nefes alıp vermeye vurgu yapıyor. Her ikisi de meditatif farkındalığı vurguluyor.

Buna rağmen melez isim Yogalates ‘kandırmaca değil- çok denenmiş ve gerçek, tarihsel olarak kanıtlanmış egzersiz formları üzerine inşa edilmiş,’ diye açıklıyor Denver’daki Gentle Strength Yoga’da sertifikalı yoga eğitmeni olan Cherryl Leone.

Bunu öğreten birçokları gibi Leone kendi yoga ve pilates karışımını geliştirmiş. Öyle popüler olmuş ki bir kaç yoga sınıfını Yogalatese dönüştürebileceğini söylüyor. ‘Yogalates hakkında o kadar çok olumlu geri bildirim aldım ki.’

Nasıl Yapılıyor

O halde yoga-pilates dersinde tam olarak neler oluyor?

Yogilates’te Urla yeni başlayanların sınıfında kullanılabilecek 40 kadar duruşu ana hatlarıyla anlatıyor- sırt kaldırma, göğüs kaldırma, bacak kaldırma, bacak daireleri artı aşağı bakan köpek, güneşi selamlama, savaşçı ve meditasyon duruşu gibi yoga standartları dahil. Elbette bir sınıf hepsini kapsamaz, diyor.

Urla’nın dili ruhani olana vurgu yapıyor: Yogilatesi öğrenme sürecini kendinize hedef koyun, diye yazıyor. ‘Düşüncenizde şimdide olmayı öğrenin ve nefes alıp verdiğiniz, hareket ettiğiniz ve çalışmanızın gerçek güzelliğinin zevkine vardığınız gerçeğini fark edin.’

Urla, ‘Çok klasik bir yaklaşım kullanıyorum- Güneşi Selamlama dizisine geçmeden önce 20 dakika yerde çalışma, gerinme,’ diyor. ‘İlk önce kişi daha çok yogaya benzetiyor çünkü duruşlarda bekleriz, bazı gerinmeleri tutarız. Ben daha çok köklerle ilgiliyim, hizalanmanın farkına varıyoruz. Ama yoğun karın hareketlerine başladığımızda- bunun Pilates olduğunu anlamayabilirsiniz ama kesinlikle yoga olmadığını fark edersiniz.’

Görüşler

Diğer Görüşler

Amerika Aerobik ve Fitnes Derneğinin sözcüsü diyetisyen ve beslenme uzmanı Meg Jordan,’ yoga hareketinden pilates hareketine akışın güzel bir evliliği söz konusu,’ diyor. ‘Her ikisini harmanlamak zamandan tasarruf sağlıyor. Tüm önemli kas gruplarına hitap edebilirsiniz.’

Fitnes eğitmeni olan Jordan kas formunu iyileştirmek, daha ince bir fizik elde etmek isteyen veya spesifik vücut bölgelerini forma sokmak isteyenlerin yogadan tatmin olmadıklarını düşünüyor. ‘Şu beş kiloyu neden veremedim?’ diye sorulduğunu duyuyor.

1999 tarihli kitabı The Fitness Instinct’de açıkladığı gibi yoga ve pilatesin en iyi taraflarını harmanlamanın faydasından bahsediliyor. Ama Jordan bir adım daha ileri gitti- kasları tam olarak zorlamak için çalışmalarını jimnastikle tamamladı.

Tavsiye

Pürist Bakış Açısı

Herkes bu melez yaklaşımı onaylamıyor. San Francisco’daki Western Athletic Kulüplerinin yoga müdürü ve gelecek baharda yayımlanacak olan Yoga for Healthy Bones’un yazarı Linda Sparrowe, ‘yogalates hayranı değilim,’ diyor.

Sparrowe, ‘her iki çalışmayı olmadıkları bir şey halinde sunulduğunu düşünüyorum,’ diyor. ‘Yogalates sağlık kulüplerinde iş yapabilir çünkü insanlar her ikisini de bilmezler. Böylece bu iyi bir giriş olur. Ama yoga daha derin bir çalışma, daha fiziksel bir çalışmadır. Vücudunuza ve zihninize etki eder.’

Her iki çalışma için ayrı sınıflara katılmayı öneriyor. ‘Pilates ve yoga derslerinin kombinasyonu kadar hiçbir şey vücudumu değiştirmez. Her biri bana başka şeyler verir. Bu yüzden ben harmanlamadan yana değilim. Harmanlama ister yoga olsun ister pilates, çalışmayı lekelemeye meyillidir.’

Urla’nın cevabı: ‘Önemli olan şu, işe yarıyor mu? Çoğu genç ve esnek olmayan insan için Yogilates işe yarar. Bu yalnız yogadan veya yalnız pilatesten daha az göz korkutucu, daha erişilebilir bir sistemdir. Eğitmeninizin iyi olmasına dikkat edin yeter,’ diye öneriyor.

İLGİLİ MAKALE

Boy Uzatan Egzersizler

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

hocam 3 aylik bebegimin kafasi asmetrik boynu egri duruyor ve sol tarafa ceviremiyor. ortopedi gitdik ultrason yapildi boynuna lenf bezlerde büyüme o... devamı