Aşırı Yemeyi Tetikleyen Faktörler

Farkında olmadan edindiğin kötü alışkanlıklar seni aşırı yemek yemeye itebilir. Her günün pişmanlıkla geçiyorsa buna bir son vermenin vakti gelmiş demektir! Şimdi sıralayacağımız faktörlerden uzak durarak sandığından çok kısa bir süre içerisinde daha az yemeye başladığını fark edeceksin. 

Kahvaltıyı Atlamak

Kısa sürede kilo vermek için günün en önemli öğününü bugün de atladın ve öğle aranın gelmesini sabırsızlıkla bekliyorsan yalnız değilsin. Senin gibi bu hatayı yapan çok insan var. Gün içerisinde en az 3 öğün yenmesi gerektiğini aksi takdirde aşırı yeme isteğinin ortaya çıkabileceğinin farkında olmayanlar bugüne kadar muhtemelen hedeflediği kiloya ulaşamamışlardır. Bu yüzden güzel bir kahvaltıyla güne başla; protein ağırlıklı gıdalar ve kompleks karbonhidratlı yiyecekler seni gün boyu hem tok tutar hem de enerjik kılar.

Televizyon Karşısında Yemek

Televizyon karşısında yemeyi sevenlerin çoğu kilo problemi ve sindirim sorunları yaşarlar. Bunun nedeni normale oranla daha büyük lokmalarla ve hızlı yemektir. Sağlıklı olan her öğünde küçük lokmalar almak, çok çiğnemek ve yavaş yavaş yemektir. Bu yüzden televizyon karşısında yemek yemek yerine güzel bir sofra hazırlayıp ailenle veya arkadaşlarınla sohbet ederek yiyebilirsin.

Porsiyon Kontrolü Yapmamak

Sevdiğin yemekleri aşırı tüketmekten kaçınmıyorsan kilo vermen imkânsızdır.  Öğün saatlerine ters orantılı bir şekilde beslenmen gerekmektedir. Yani sabah kahvaltını en iyi şekilde yapıp öğle ve akşam yemeklerinde porsiyonlarını kontrol etmende fayda vardır. Özellikle akşam yemeğini uyumadan en az 2 saat önce yemiş olmaya özen göster.

Yeterli Sıvı Almamak

Beslenme Uzmanları susuzlukla açlığın karıştırıldığını söylüyorlar. Bu yüzden eğer gün içerisinde yeterli sıvı almadıysan ve kendini aç hissediyorsan öncelikle bir iki bardak su içip kısa bir süre bekle. Eğer açlığın yatıştıysa vücudun yiyeceğe değil suya ihtiyaç duyuyordur.

Artanları Yemek

Evde veya restoranda partnerinin bitiremediği yemekleri sen yiyorsan neden kilo aldığın oldukça açık değil mi? Artan yemekleri yemeyi bırakıp sadece ihtiyacın kadarını yemeye kendini alıştırmalısın. Zamanla doyma hissi küçük porsiyonlarla gelmeye başlayacaktır, bize inan!

Duygusal Açlık

Kendini mutsuz hissettiğin her an kendin dolabın önünde buluyorsan kilo alman kaçınılmaz! En kısa sürede bu alışkanlığına bir son vermelisin ve yemek yemek yerine o anki modunu yükseltecek komik bir film izle, müzik dinle, yürüyüşe çık veya bir arkadaşınla buluşarak kafandaki olumsuz düşüncelerin dağılmasını sağla.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı