Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalar hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir çünkü tükettiğiniz gıdaların içeriğinde size kendinizi daha şişkin hissettirecek bileşenler bulunuyor olabilir. Bunların başında lif yönünden zengin brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası gelmektedir her ne kadar lif kaynağı besinler uzun süre tokluk hissi verip sindirim sorunlarını ortadan kaldırsa da karnınızda şişkinlik ve gaz problemine neden olabilir. Bunlara ek olarak soda, yüksek sodyum içeren gıdalar, diyet ürünler ve yapay tatlandırıcılarla hazırlanmış gıdalar da şişkinlik yaratabilir. Peki, düz bir karın için neler yemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Potasyum Yönünden Zengin Gıdalar
Muz, yağsız yoğurt, avokado, ıspanak ve papaya gibi gıdalar idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu da vücudun sus tutmasını engeller ve şişkinliği ortadan kaldırır.

Az ve Sık Yemek
Öğün aralarını uzun tutmak daha büyük porsiyonlarla yemenize sebep olur bu da karnınızda istemsiz bir şişkinlik yaratır. Buna engel olmak için az ve sık yemek daha doğrudur bu şekilde hem açlık hissini en aza indirgemiş olursunuz hem de metabolizmanızın sürekli aktif olmasını sağlarsınız. 

Su Bir Numaralı İçeceğiniz Olsun
Sıvı ihtiyacınızı kafein içeren veya gazlı içeceklerden aldığınız takdirde karın bölgenizde şişkinlik oluşması kaçınılmazdır. Sıvı ihtiyacınızı sadece suyla gidererek hem yağ yakımına destek olursunuz hem de vücudunuzda su kaybından dolayı oluşan ödem problemini ortadan kaldırmış olursunuz.

Yeşil Çay
Yeşil çayların içeriğinde kateşin adı verilen antioksidanlar yer almaktadır. Bu antioksidanlar özellikle bel bölgesinde biriken yağların yakılmasında etkilidir. Günde bir bardak yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin.

Ananas veya Karpuz Smoothie
Karpuzun içeriğindeki arjinin yağ yakımına destek olurken ananasın içeriğindeki bromelayin sindirim sorunlarını ortadan kaldırıyor. Özellikle yaz aylarında soğuk smoothieler yaparak hem ferahlayabilir hem de karnınızda şişkinlik oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Alkolden Uzak Durun
Masum alkol yoktur bir kadehten fazla içildiğinde vücudunuzda su kaybına neden olarak ödem oluşumuna sebebiyet verir. Bu yüzden alkolü minimum ölçüde tüketmenizde fayda vardır.

Glisemik İndeksi Düşük Gıdalar
Kabak, havuç, salatalık, domates, lahana, roka, elma ve yabanmersini gibi glisemik indeksi düşük gıdalar tüketerek kan şekerinizi dengeleyebilir, uzun süre tokluk hissi yaratabilir ve karnınızda oluşacak şişkinliği önleyebilirsiniz.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

ben yaklaşık 4 aydır hamile oldugumu düşünüyorum karnım gıderek dahada büyüyor ama hamılelık belırtılerını yaşamıyorum adet göruyorum test negatif cı... devamı