Sağlıklı beslenmenin yanı sıra gebelikte bazı vitamin –minerallerin gereksinimi artar.

Anne adayı ve ailesi için sihirli  bir  40hafta . Annenin gebelik öncesi ve gebelik sırasındaki sağlıklı yaşa tarzısorunsuz bir doğum ve anne-bebek sağlıklı için çok önemli.

 

Sağlıklı bir gebelik süreci için dengeli  beslenmeye , gerekli miktarda kilo kazanımına, düzenli gebelik egzersizleri yapmaya , doğru miktarlarda  ve zamanda önerilen vitamin , minerallerialmaya , alkol , sigara  ve  uyuşturucu maddelerden  uzak durmaya özen gösterilmelidir.

 

Hayatın her döneminde olması gerektiği  gibi özellikle gebelik sürecinde  de öğünlerin besin örüntüsünün  dengeli olmasını öneriyoruz. Tam tahıllar, meyve sebzeler , kuruyemişler , sağlıklı yağlar , kaliteli hayvansalproteinler ve yağsız süt ürünleri  hergünyeterince alınmalıdır.

 

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra gebelikte bazı vitamin –minerallerin  gereksinimi artar. Busebeple mutlaka uzmanla görüşüp doğru destekler de  yeterli beslenmeye ilave edilmelidir.

 

Folik asit; nöraltüp defektlerini önlemek için çok önemli. Doğum yapabilecek yaşta olanbayanların günlük 400 mikrogram , hamile bayanların ise günlük 600 mikrogramkadar folik asit almaları gerekir.

 

Demir; anneyi anemi riskinden korumakiçin önemli. Hamile bayanın günlük en az 27 miligram demire ihtiyacı vardır. Kırmızıet ,ciğer ,  pekmez , siyah üzüm ,kuşburnu , kurubaklagiller , koyu yeşil yapraklı sebzeler demirin en zenginkaynaklarıdır .Kaliteli bir demir emilimi için mutlaka c vitamini kaynaklarısofrada , her yemekte yer almalıdır .

 

Kalsiyum; bebeğindiş , kemik , kalp , sinir ve kas gelişimi için çok önemli. Eğer gebe bayan yeterince kalsiyum kaynaklarından istifadeetmiyorsa bebek annenin depolarını kullanır.Hergün 1000 -1500 miligram kadarkalsiyum tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

Omega 3 yağ asitleri ; bebeğin beyin , göz gelişimi için çok önemli. Her hafta  250- 350 grkadar deniz ürünü tüketilmelidir.

 

Dyt.Bahar DEMİRKIRAN

İLGİLİ MAKALE

Yirmi Yedinci Hafta

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

Bel fıtığı başlangıcını geçirmek için ne yapmalıyım?... devamı